Zrównoważony unijny system żywnościowy – weź udział w konsultacjach

W RoślinnieJemy często piszemy o organizacjach, które przyczyniają się do zmiany systemu żywności poprzez wprowadzanie roślinnych produktów lub inicjatyw; przybliżamy wyniki raportów, opowiadamy o trendach i technologiach. Dzisiaj chcemy powiedzieć Wam o instytucjonalnych zmianach, które mają miejsce na szczeblu europejskim, do których może przyczynić się każdy indywidualnie lub w imieniu swojego przedsiębiorstwa czy organizacji. Jest to ważny proces, który pozwoli Wam mieć realny wpływ na przyszłe ustawodawstwo Unii Europejskiej.

Jakiś czas temu Komisja Europejska przyjęła strategię „Od pola do stołu”, która zakłada silną zależność pomiędzy zdrowymi ludźmi, zdrowymi społeczeństwami i zdrową planetą. Strategia ma na celu uwzględnić przeszkody i wyzwania związane z wprowadzeniem zrównoważonych systemów żywności. W procesie wprowadzania założeń strategii w życie uznano, że działania indywidualne i sektorowe, nawet w połączeniu, są niewystarczające i nie zapewnią spójności polityki na szczeblu unijnym i krajowym. 

Dlatego też Unia Europejska zdecydowała się na ogłoszenie nowej inicjatywy w ramach strategii „Od pola do stołu”. Inicjatywa określi ogólne zasady, cele, wymogi i obowiązki wszystkich podmiotów w systemie żywnościowym UE. Pierwszy krok to konsultacje publiczne, aby zebrać opinie i dowody od wszystkich stron zainteresowanych stworzeniem nowych podstaw dla przyszłej polityki żywnościowej. A wszystko to po to, aby ta nowa polityka, według której żywność będzie wprowadzana na rynek UE, była zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju i została wprowadzona w życie jak najszybciej. 

Do końca konsultacji pozostał niecały tydzień. Zachęcamy Was do podzielenia się Waszą opinią poprzez wypełnienie kwestionariusza online. Przygotowaliśmy dokumenty, które mogą Was w tym wesprzeć: dla obywateli tutaj i dla firm tutaj

Diana Tokarska
Absolwentka kierunku technologia żywności, której zależy na podejmowaniu rozmowy o zrównoważonym systemie żywności. Ciekawa nowych miejsc i smaków, uwielbia spędzać czas wśród natury.