Wegański a roślinny – wyniki badania opinii publicznej

Razem z ogłoszeniem wyników plebiscytu na Najlepszy Roślinny Produkt Roku 2020 pojawiła się publikacja podsumowująca badania opinii publicznej odnośnie skutecznej promocji i komunikacji roślinnych alternatyw mięsa i nabiału. Chcielibyśmy tutaj w skrócie przedstawić wnioski zawarte w raporcie. Zachęcamy także do zapoznania się z kompletną publikacją Nazewnictwo i lokalizacja produktów roślinnych dostępną do pobrania na naszej stronie. 

We wrześniu 2020 roku jako RoślinnieJemy zleciliśmy Panelowi Ariadna wykonanie badania, w którym reprezentatywna grupa respondentów odpowiadała na pytania dotyczące nazewnictwa i umiejscowienia produktów roślinnych na półkach sklepowych. Na podstawie wyników możemy wyciągnąć jednoznaczne wnioski, które mogą pomóc działom NDP, marketingu i strategii marek w komunikacji z konsumentem i przedstawieniu danego wyrobu w jak najkorzystniejszym świetle.  

 • Wegański a roślinny
  Aż 68% ankietowanych wskazało „produkt 100% roślinny” jako oznaczenie, które bardziej skłoni ich do zakupu. Jedynie 10% uważa oznaczenie „100% wegański” jako bardziej zachęcające, natomiast 22% nie miało na ten temat zdania. 
 • Skojarzenia Polaków z określeniami wegański i roślinny
  Jak widzimy na poniższym wykresie słowo „wegański” jest zdecydowanie gorzej ocenione przez respondentów niż słowo „roślinny”.  Pierwszy z epitetów wzbudza negatywne skojarzenia u 11-18% respondentów, natomiast drugi tylko u 2-6% ankietowanych. W oczach wielu konsumentów oznaczenie produktu jako „wegański” daje do zrozumienia, że jest on zarezerwowany tylko dla wegan i/lub wegetarian i tym samym wyklucza innych potencjalnych nabywców, nieidentyfikujących się z żadną konkretną dietą lub światopoglądem. Dodatkowo produkty oznaczone jako „roślinne” uważane są za zdrowe dwukrotnie częściej (52%) niż produkty wegańskie (24%).  

 • Wpływ lokalizacji roślinnych alternatyw mięsa i nabiału w sklepach na decyzje zakupowe Polaków
  Aż 48% respondentów częściej kupowałaby roślinne alternatywy mięsa i nabiału, gdyby znajdowały się one na półkach w bezpośrednim sąsiedztwie ich tradycyjnych analogów.

 • Preferowana lokalizacja roślinnych alternatyw nabiału w sklepach
  Najpopularniejszą odpowiedzią, wśród respondentów na zagadnienie dotyczące umiejscowienia zamienników nabiału w sklepach, była „półka z tradycyjnym nabiałem”. 

Również producenci zauważają, że umieszczając roślinny produkt w oddzielnej sekcji sklepu skierowanej do wciąż stosunkowo wąskiego grona odbiorców mogą tracić klientów, którzy na jego zakup zdecydowaliby się z czystej ciekawości, mając go pod ręką – obok tego, który wybierają zazwyczaj.

Daria Boba
Absolwentka Technologii żywności i żywienia człowieka, wciąż zadająca sobie pytanie dlaczego nauka o żywności i żywieniu nie jest w podstawach programowych polskich szkół. Uważa, że pozytywna zmiana dla środowiska zaczyna się od roślinnych talerzy. W wolnych chwilach przemierza trójmiejskie ścieżki rowerowe.