Roślinne słodkości w cukierniach

Które cukiernie oferują roślinne słodkości? Po publikacji najnowszego Przewodnika dla cukierni RoślinnieJemy przyszedł czas na przegląd roślinnych opcji w znanych nam dobrze cukierniach. 

W świecie cukierniczym wciąż żywy jest mit, że roślinne wypieki muszą być dietetyczne i zdrowe, a opracowanie receptur roślinnych odpowiedników tradycyjnych słodkości jest bardzo czasochłonne. Tymczasem roślinne wypieki, podobnie jak te zawierające składniki odzwierzęce, mogą być zarówno kaloryczne i bardzo słodkie, jak i dietetyczne czy ze zdrowym składem. Coraz więcej cukierni, w tym te sieciowe, udowadnia, że wprowadzanie do oferty roślinnych pozycji może okazać się ogromnym sukcesem i spełnieniem oczekiwań szerokiego grona klientów i klientek. Po więcej informacji na temat roślinnego cukiernictwa odsyłamy do Przewodnika dla cukierni, który stworzyliśmy we współpracy z profesjonalistami i profesjonalistkami z branży. 

Piekarnia Cukiernia Putka

Znana warszawska sieć Piekarnia Cukiernia Putka z ponad stuletnią rodzinną tradycją piekarską regularnie wprowadza do swojej oferty nowe roślinne wypieki. A robią to z myślą o oczekiwaniach klientów i klientek, którzy coraz częściej pytają o roślinne opcje i pozytywnie reagują na nowości. W Cukierniach Putka znajdziemy roślinny deser z tapioką, wegański pączek z porzeczką, drożdżówkę z wiśnią oraz ciasto kokosowe i czekoladowe. Firma nieustannie myśli o rozszerzaniu roślinnego portfolio, bo spotyka się ono z bardzo pozytywnym odbiorem. Ich roślinne pączki z porzeczką zdobyły zasłużone drugie miejsce w plebiscycie RoślinnieJemy w kategorii Najlepszy Roślinny Debiut w Gastronomii 2020 roku. 

Czytaj też: Piekarnie Putka: Musimy być przygotowani na zmiany

Źródło: RoślinnieJemy

Cukiernia Sowa

Cukiernia Sowa, czyli rodzinna cukiernia z tradycją, której lokale znajdziemy w całej Polsce, również zdecydowała się na poszerzenie asortymentu o roślinne wypieki, kierując się potrzebami i oczekiwaniami gości. Na swojej stronie internetowej podkreślają, że roślinne wypieki mogą być smaczne i zdrowe oraz doradzają, w jaki sposób łatwo zastąpić składniki odzwierzęce w recepturach. Podczas tegorocznej kampanii pod hasłem Wegański skład –  smak bez kompromisów sieć zaprezentowała roślinne nowości: wege ciastka z ziarnami, wege ciastka czekoladowe, wege muffinki marchewkowe, wege torcik z owocami, a także wege keks. 

Grycan

W sieci lodziarnio-kawiarni o rozwój roślinnej linii produktów dba Małgorzata Grycan, córka założycieli marki. W 2019 roku w lokalach pojawiły się trzy nowe roślinne smaki lodów o bardzo kremowej konsystencji – waniliowe, czekoladowe i masło orzechowe (a nieco później również truskawkowe). W 2020 roku sieć urozmaiciła również swoje menu o roślinne ciasta, między innymi słynną roślinną szarlotkę, która została bardzo pozytywnie przyjęta przez klientów. Małgorzata Grycan w wywiadzie dla RoślinnieJemy podkreśliła, że reakcje na roślinną szarlotkę przerosły oczekiwania i ma ona wielu zwolenników, nie tylko wśród grupy wegan. 

Czytaj też: Małgorzata Grycan o roślinnej szarlotce

Źródło: RoślinnieJemy

Fit Cake

Roślinne wypieki w ofercie mają również lokale Fit Cake, marki słynącej ze zdrowych, ale wciąż smacznych deserów. Sieć rozwija się bardzo szybko, a ich lokale są rozsiane po całej Polsce. Roślinne propozycje od Fit Cake to zarówno klasyki takie jak: brownie, blok czekoladowy, szarlotka czy kopiec kreta, a także takie kreatywne propozycje jak: ciasto snickers na bazie kaszy jaglanej i orzechów, tarta ferrero rocher, ciasto rafaello czy jagielnik i nerkownik.  

Lokalnie 

Roślinne opcje z powodzeniem wprowadzają również lokalne cukiernie. Doskonałym przykładem jest rodzinna firma z tradycją z Krakowa – Cukiernia Starowicz – w której trend roślinny rozwija syn właściciela, Wojciech Starowicz. Eksperymenty zaczęły się od ciasta drożdżowego bez składników odzwierzęcych, a obecnie w ofercie mają roślinne: placki drożdżowe z nadzieniem, chałki, strucle, babki drożdżowe, rogale czy pączki. Cukiernia nie tylko stale rozszerza roślinną ofertę, lecz także z sukcesem promuje ją na swoich kanałach i dystrybuuje produkty do innych krakowskich lokali. W Warszawie roślinne opcje, a na zamówienie nawet roślinne torty, oferuje znana i lubiana cukiernia Frank, a także Słodki Bez czy nowo otwarta w pełni roślinna cukiernia Baja. Roślinne opcje w swojej ofercie ma również Corona Coffee ze Szczecina, która w odpowiedzi na oczekiwania klientów i klientek stopniowo poszerza swoje menu o opcje roślinne. Ciasto snickers i banofee to tylko niektóre z ich propozycji. Z kolei we Wrocławiu działa cukiernia PatJo, która już miesiąc po otwarciu wprowadziła do sprzedaży roślinne kanapki na słodko, a później również roślinne ciasto drożdżowe i ciasteczka roślinne.     

Czytaj też: Cukiernia Starowicz: Roślinne drożdżówki w cukierni z tradycją

Źródło: RoślinnieJemy

Źródła: Baja | Corona Coffee | Cukiernia Sowa | Cukiernia Starowicz | Fit Cake | Frank | Grycan | PatJo | Piekarnia Cukiernia Putka | Słodki Bez

Aga Sierak
Działam w Otwartych Klatkach, żeby nasza przyszłość była bardziej roślinna i przyjazna planecie, a także z miłości do wszystkich zwierząt.