Rok 2020 w RoślinnieJemy

W wyniku pandemii w ubiegłym roku aż 20% Polaków zaczęło postrzegać dietę roślinną jako bardziej atrakcyjną, a roślinne trendy pozostawały w centrum zainteresowania producentów i mediów. W RoślinnieJemy był to kolejny rok wypełniony działaniami na rzecz promocji roślinnej żywności. Wirtualna Akademia RoślinnieJemy, konferencja Plant-Powered Perspectives, plebiscyt na najlepszy roślinny produkt roku czy Roślinne Wyzwanie – o tych i innych aktywnościach można przeczytać w raporcie z naszych działań z 2020 roku. 

W 2020 roku w wyniku pandemii większość naszych działań przeniosła się do przestrzeni wirtualnej. W ramach Wirtualnej Akademii RoślinnieJemy organizowaliśmy webinary z profesjonalistami, którzy dzielili się wiedzą, opowiadali o trendach roślinnych i udzielali porad. Restrykcje nie przeszkodziły nam również w zorganizowaniu trzeciej odsłony konferencji Plant-Powered Perspectives, tym razem online. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – wzięło w nim udział 35% więcej uczestników w porównaniu do edycji z 2019 roku. W ramach konferencji odbyła się sesja pitchingu dla innowatorów z branży roślinnej, którą zwyciężyła firma Cool Beans i ich jogurty na bazie fasoli. Wreszcie przeprowadziliśmy również plebiscyt na najlepszy roślinny produkt roku, w którym internauci oddali ponad półtora raza głosów więcej niż rok wcześniej. 

Czytaj też: Fasola bazą jogurtu (wywiad) oraz Najlepszy roślinny produkt roku 2020 – wyniki!

Naszą główną misją w 2020 roku pozostało wspieranie firm z branży spożywczej w przestawianiu się na bardziej roślinną produkcję oraz doradzanie przy wprowadzaniu nowych roślinnych produktów na rynek czy poszerzaniu roślinnego menu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się uruchomione przez nas konsultacje online dla firm spożywczych. Odbyliśmy liczne spotkania, pomogliśmy podjąć strategiczne decyzje, a także wspieraliśmy firmy w komunikacji i promocji nowych produktów. W wyniku naszych działań na rynku pojawiły się takie nowości jak Roślinny Kielecki WSP Społem czy Cool Beans. Nasz projekt Chefs for Change przez cały rok wspierał szefów kuchni we wprowadzaniu i promowaniu roślinnych dań w lokalach gastronomicznych. Odbyliśmy liczne spotkania, stworzyliśmy stronę internetową poświęconą projektowi, rozbudowaliśmy przewodnik dla restauracji, a także rozpoczęliśmy pracę nad przewodnikiem dla cukierni. Od sierpnia projekt Vegan Challenge stał się częścią RoślinnieJemy pod nową nazwą – Roślinne Wyzwanie – i dzięki temu docieraliśmy również do szerszego grona osób prywatnych zainteresowanych zmianą diety na bardziej roślinną. 

Równocześnie działaliśmy prężnie w mediach społecznościowych, a także regularnie prezentowaliśmy najnowsze trendy roślinne z lokalnych i zagranicznych rynków na naszym blogu i w naszym newsletterze. Szczególną popularnością cieszyła się seria Tanio i roślinniejemy na instagramie, w ramach której prezentujemy niedrogie i łatwe przepisy roślinne. W czasie lockdownu w naszych mediach społecznościowych aktywnie wspieraliśmy branżę gastronomiczną, promując miejsca oferujące dania roślinne.

W ubiegłym roku nie zabrakło również naszych badań i raportów na temat roślinnego odżywiania w Polsce. Przeprowadziliśmy badanie opinii publicznej na temat stosunku do jaj i alternatyw produktów mlecznych, którego wyniki jasno pokazały, że znaczna część respondentów ogranicza już nie tylko mięso, lecz także tradycyjny nabiał i jaja. Opublikowaliśmy ranking supermarketów opatrzony analizą rynku roślinnych produktów w handlu detalicznym, a także poradnik dotyczący roślinnych alternatyw mięsa. Nasz raport pokazujący postawy konsumentów wobec roślinnych alternatyw mięsa był wykorzystywany przez wiele firm i chętnie cytowany w mediach, m.in. w magazynie Rzeźnik Polski. Natomiast nasze grudniowe badanie pokazało, że coraz więcej Polaków planuje ograniczyć produkty rybne i mięsne w okresie świątecznym.      

Czytaj też: Ranking dostępności produktów roślinnych w sieciach handlowych oraz Poradnik dla producentów alternatyw mięsa

Wspólnie z Forbes.pl stworzyliśmy pierwsze filmy z serii Plant-Powered Pioneers, które opowiadają o polskich firmach wyznaczających innowacyjne trendy roślinne w branży spożywczej. Uczestniczyliśmy aktywnie w kampanii Pyszne.pl zachęcającej użytkowników do udziału w wyzwaniu Veganuary. A nasze spotkania z Kołem Gospodyń Wiejskich “MAK” w Brzóze zaowocowały kampanią zachęcającą do spróbowania diety roślinnej w trosce o zdrowie, która pojawiła się m.in. na ekranach dworców głównych w większych miastach polskich.

Mimo pandemii aktywnie uczestniczyliśmy w najważniejszych branżowych wydarzeniach roku. Wzięliśmy udział w debacie na temat przyszłości branży mięsnej na corocznym Kongresie Mięsnym. Nie zabrakło nas również w czasie debaty o przyszłości trendów w żywności w czasie Food Business Forum w Warszawie, gdzie rozmawialiśmy z największymi liderami branży spożywczej. Nasza ambasadorka, Dominika Targosz, pojawiła się na Kongresie Żywieniowym i przygotowywała roślinne menu podczas transmisji na żywo. A w listopadzie w czasie Forum Rynku Spożywczego i Handlu opowiadaliśmy o korzyściach przestawienia się na bardziej zrównoważone i etyczne sposoby produkcji. Przygotowaliśmy również propozycję powołania parlamentarnego zespołu ds. przyszłości żywności i innowacyjnego rolnictwa, którego zadaniem byłoby wypracowanie rozwiązań ograniczających koszty środowiskowe produkcji żywności przy jednoczesnym utrzymaniu wiodącej pozycji Polski w tej branży.  

RoślinnieJemy zostało uznane przez Vogue Polska jako Akcja Roku, znaleźliśmy się również na liście 100 osób, które według portalu NOIZZ.pl zmieniają Polskę na lepsze, oraz zostaliśmy nagrodzeni w plebiscycie EKOTYKI jako Naturalna Akcja Roku

Zobacz pełny raport z naszych działań: RoślinnieJemy w 2020 roku – raport z naszych działań

Aga Sierak
Działam w Otwartych Klatkach, żeby nasza przyszłość była bardziej roślinna i przyjazna planecie, a także z miłości do wszystkich zwierząt.