Relacja z Plant-Powered Perspectives 2021

Za nami kolejna edycja konferencji Plant-Powered Perspectives – największego wydarzenia w tej części Europy poświęconego roślinnemu megatrendowi. W tym roku rozmawialiśmy między innymi o nowych kierunkach rozwoju roślinnych alternatyw, demokratyzacji dostępu do roślinnych produktów, nowościach na rynku zamienników czy nowej normalności w roślinnej gastronomii. Zapraszamy do lektury relacji z wydarzenia!

Konferencja Plant-Powered Perspectives to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz większe grono osób – zarówno tych z branży, jak i obserwujących – zainteresowanych roślinnymi trendami. W październiku 2021 roku w roślinnym gronie spotkaliśmy się już po raz czwarty, tym razem w dwóch formatach – na żywo i online. 

Czytaj też: Relacja z Plant-Powered Perspectives 2020

Konferencję otworzył Maciek Otrębski z RoślinnieJemy, który podczas panelu The Big Talk: roślinne jedzenie na fali opowiedział o przyszłościowym podejściu do biznesu, które bierze pod uwagę potrzeby przyszłych pokoleń, środowisko naturalne czy dobrostan zwierząt. Honorata Jarocka z firmy Mintel uzupełniła obraz, pokazując na przykładzie danych liczbowych, jak ważny jest trend roślinny dla konsumentów w Polsce i za granicą. Na znaczeniu zyskują nie tylko walory smakowe produktów roślinnych, lecz także takie aspekty jak: wartości odżywcze, prosty skład, przyjazność środowisku, naśladownictwo, specjalizacja potrzeb klienta czy cena. 

Znaczącą część konferencji poświęciliśmy w tym roku na rozmowy o roślinnych zamiennikach mięsa, ryb i nabiału. O kierunku rozwoju swoich roślinnych alternatyw mięsa opartych na tradycji wędliniarskiej opowiedzieli Rafał Czech i Igor Sadurski z Bezmięsnego. Przedstawili swoje nowości – bezmięsną kaszankę, kabanosy z serem oraz salami – i zapowiedzieli wprowadzenie dwóch linii produktów (classic i premium). Mieliśmy również gości z zagranicy – Artem Ponomarev opowiedział publiczności o warunkach rozwoju i sprzedaży roślinnych zamienników mięsa w Rosji, a Luca Sincek z Juicy Marbles przybliżył proces powstawania roślinnych steków. Z kolei gorący temat roślinnych alternatyw ryb i rosnącego na nie popytu przybliżyli nam Anna Malinowska z firmy Polsoja, która oferuje roślinne paluszki rybne, Jacek Prus z firmy Kuleana oraz Patryk Woźniak z Givaudan. 

Źródło: RoślinnieJemy

O roślinnych alternatywach nabiału porozmawialiśmy z Katarzyną Halwą z Simply V, Pauliną Kaczmarek z Danone, Michałem Koncewiczem z Rośleko, Anną Matusiak-Wieteszką z Violife i Katarzyną Siczek z Cool Beans, czyli startupu, który wygrał poprzednią edycję Plant-Powered Pitching. Dyskutowaliśmy o kierunkach rozwoju kategorii oraz o wykorzystywanych surowcach, a Michał i Kasia podzielili się z nami wyzwaniami związanymi z wdrażaniem roślinnych zamienników nabiału na rynek. 

Żródło: RoślinnieJemy

Czytaj też: Cool Beans: Nasza marka przeszła metamorfozę oraz Rośleko – wywiad z twórcą marki 

W ciągu ostatniego roku obserwowaliśmy, jak szybko postępuje w Polsce demokratyzacja dostępności roślinnego jedzenia w sieciach handlowych. Podczas konferencji Plant-Powered Perspectives 2020 zachwycaliśmy się premierą roślinnego Weggera w sklepach sieci Żabka Polska. W 2021 roku Joanna Staude-Potocka z Żabka Polska mogła pochwalić się jednym z kluczowych projektów sieci, jakim jest pierwsza w pełni roślinna linia produktów marki własnej Plant Hunter. Obecnością zaszczyciła nas również Katarzyna Zgieb z Jeronimo Martins, która opowiadała o roślinnej serii Go Vege sieci Biedronka i strategiach firmy na rozwijanie kluczowej kategorii produktów roślinnych. Prelegentka podkreśliła, że nie jest to chwilowy trend, a transformacja całego systemu żywnościowego, dzięki której roślinne produkty przejdą do mainstreamu.

Czytaj też: Plant Hunter w Żabce, czyli nowy poziom dostępności roślinnego jedzenia w Polsce

Źródło: RoślinnieJemy

Od ostatniej konferencji dużo zadziało się też w roślinnej gastronomii, która przystosowała się do nowych pandemicznych warunków. O roślinnym gotowaniu, zainteresowaniu roślinnym menu, preferencjach konsumentów i konsumentek czy biznesie gastronomicznym przyjaznym środowisku rozmawialiśmy z Moniką Mazurek i Klaudią Górak z restauracji Peaches Gastro Girls, Marcinem Szachowiczem z firmy Unilever Food Solutions, Rafałem Bartosiewiczem i Arturem Góreckim z Nice to Fit You, a także z Dominikiem Szulowskim z MAX Premium Burgers i Katarzyną Makowską z serwisu Pyszne.pl. 

Coraz więcej ludzi ma świadomość, że kuchnia roślinna może zapewnić nam lepsze jutro. 51% Polaków wierzy, że obecnie bycie weganinem jest prostsze, niż 5 lat temu, a największe zainteresowanie budzą tradycyjne dania w roślinnym wydaniu – Katarzyna Makowska, Pyszne.pl

Źródło: RoślinnieJemy

Doczekaliśmy się kolejnej odsłony Plant-Powered Pitching, czyli przestrzeni na zaprezentowanie rewolucyjnych roślinnych pomysłów przed branżową widownią. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła firma Fabalous, która produkuje pierwsze na rynku desery na bazie aquafaby. Fabalous poza nagrodą pieniężną otrzyma również wsparcie ekspertów i ekspertek branżowych, foodtech.ac i RoślinnieJemy. W tym roku zaprezentowały się również startupy: Shroom Drink produkujący napoje energetyzujące na bazie grzybów, Rośliniak ze swoimi łatwymi do modyfikowania zamiennikami mięsa, a także Sunflower Plant Power i ich sungurty na bazie słonecznika. 

W trakcie konferencji poruszyliśmy również temat dostępności roślinnego jedzenia w publicznych instytucjach i transformacji systemu żywnościowego na poziomie politycznym i prawnym. Mateusz Kowalewski z firmy Hortimex oraz Łukasz Gradzik z Jogurtów Magda podzielili się z nami opiniami na temat nowych kierunków rozwoju roślinnego jedzenia, wykorzystywanych surowców i procesów produkcyjnych. A doktor Agnieszka Szymecka-Wesołowska z Centrum Prawa Żywnościowego wprowadziła w temat Europejskiego Zielonego Ładu oraz prawnych aspektów nazewnictwa i etykietowania produktów roślinnych. 

Za gwałtowny wzrost sprzedaży roślinnych produktów nie odpowiadają weganie i wegetarianie, tylko fleksitarianie – Mateusz Kowalewski, Hortimex

Roślinne alternatywy nabiału nie muszą być podobne do produktów mlecznych – Łukasz Gradzik, Jogurty Magda

Plant-Powered Perspectives to nie tylko potężna dawka roślinnej wiedzy, wykłady i dyskusje, ale również możliwość nawiązania kontaktów branżowych, odkrycia nowych smaków i zdobycia praktycznej wiedzy. Na konferencji obecni byli wystawcy prezentujący swoje produkty i pomysły między innymi: It’s Bean!, Listny Cud, Nielone, Novish, Polsoja, Rośliniak, Słodki Bez, Sunflower Plant Power, Violife czy Żabka Polska. A drugi dzień konferencji w pełni poświęciliśmy na warsztaty  o roślinnych alternatywach ryb, innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych czy opakowywaniu produktów roślinnych. 

Źródło: RoślinnieJemy

Dziękujemy tym, którzy wzięli udział w tegorocznej odsłonie konferencji i współtworzyli z nami to fantastyczne roślinne wydarzenie – prelegentom, partnerom, wystawcom i wszystkim osobom, które dołączyły na żywo i online. Do zobaczenia za rok!

Aga Sierak
Działam w Otwartych Klatkach, żeby nasza przyszłość była bardziej roślinna i przyjazna planecie, a także z miłości do wszystkich zwierząt.