Relacja z Plant-Powered Perspectives 2020

Z roku na rok Plant-Powered Perspectives to coraz większe wydarzenie, które przyciąga wiele osób związanych z branżami HoReCa i FMCG. Pomimo wyzwania jakim była organizacja konferencji w wersji online bardzo nas cieszy, że konferencja odbyła się i to już po raz trzeci i wraz z zaproszonymi ekspertami mogliśmy pogłębić naszą wiedzę o potencjale roślinnego megatrendu. Tego, że konferencja jest doceniania i potrzebna dowodzi imponujące grono uczestników. Reprezentanci takich firm jak Żabka, Unilever, Nestlé i Nielsen, podzielili się spostrzeżeniami na temat rynku i wynikami swoich działań. Cieszy również to, że Plant-Powered Perspectives odbyło się w dwóch kolejnych krajach – Czechach i Słowacji.

Podczas konferencji otrzymaliśmy dużą dawkę twardych danych liczbowych, które jednoznacznie wskazują na rozwojowy potencjał megatrendu roślinnego. Według badań Nielsena prawie 40% osób ogranicza spożycie mięsa, a konsumentami produktów roślinnych nie są wyłącznie wegetarianie i weganie, ale również osoby, które chcą urozmaicić swoją dietę. Tempo wzrostu kategorii roślinnych produktów jest duże i raczej niespotykane w FMCG – mówiła Aldona Padula z firmy Nielsen.

Z kolei Unilever zapytał swoich klientów czy byliby gotowi spróbować roślinnego zamiennika mięsa. Dane z Polski dość mocno wyróżniają się na tle innych państw. W Polsce mniej osób deklaruje, że jest gotowych spróbować taki produkt (37%), ale co ciekawe, duży odsetek odpowiedzi brzmi: „nie wiem”. Reprezentujący firmę Rafał Lankosz określił ten komunikat jako równoznaczny z „przekonaj mnie”.

Półka roślinnych produktów w polskich sieciach handlowych rozrosła się przez ostatni rok. Karolina Kubara podkreślała, że produkty marki Dobra Kaloria są obecnie dostępne w 11 sieciach, w porównaniu do 5 sieci w zeszłym roku. Te różnice na półkach nie byłby możliwe gdyby nie zmiany w naszych głowach – podkreśliła współwłaścicielka marki. Nawet same firmy mięsne coraz odważniej wchodzą w produkcję roślinnych zamienników czego rezultaty widzimy w postaci debiutu nowych produktów marek Z Gruntu Dobre (Sokołów) i Bez kęsa mięsa (Tarczyński). Mówiąc o nowych produktach nie możemy pominąć ogłoszonej podczas konferencji premiery Weggera – w 100% roślinnego burgera będącego owocem współpracy Żabki z markami Bez Deka Mleka (OSM Łowicz) i The Vegetarian Butcher (Unilever).

Czytaj też: 5 nowych roślinnych produktów w Polsce

Podczas panelu poświęconego gastronomii nastawienie i świadomość konsumentów zostały wskazane jako siła napędowa rozwoju roślinnego trendu. Ponadto wyrównanie cen w ofercie zdecydowanie wpływa na wzrost zainteresowania daniami roślinnymi – mówił Marcin Chybowski z IKEI. Według badań EIT Food prowadzonych w ramach projektu V-Place przystępna cena jest czynnikiem, którego według polskich konsumentów brakuje w roślinnych produktach.

Lunch przyszłości zorganizowany w ramach konferencji dzięki współpracy z Krowarzywa, The Vegetarian Butcher i Pyszne.pl

Oprócz danych rynkowych ważnym tematem jest legislacja, o której wspomniał jeden z naszych prelegentów. Sebastian Tołwiński pochylił się nad tematem nazewnictwa roślinnych produktów, nad którym obradował w ostatnim czasie Parlament Europejski. „Zakaz używania określeń sugerujących produkt nabiałowy spowoduje problemy w komunikacji. Nie będzie można użyć nawet słowa „kostka”, bo nawiązuje ono do masła” – mówił Sebastian Tołwiński z firmy Upfield. 

Czytaj też: Opinia: Roślinne burgery, kabanosy i kiełbaski – kto tu gra fair play?

Warsztaty, które odbyły się w ramach konferencji i miały za zadanie pogłębić wiedzę uczestników na temat tworzenia produktu od strony technologicznej i komunikacyjnej cieszyły się ogromną popularnością, a bilety wyprzedały się w parę dni! Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie okazja, aby zorganizować podobne wydarzenia.

Zgłoszenia na tegoroczny pitching spłynęły w rekordowej ilości. Zaprezentowane pomysły były innowacyjne i cechowały się wysoką jakością. Ta sesja konferencji była dostępna na Facebooku dla wszystkich zainteresowanych. Miejcie oczy szeroko otwarte, bo może kolejny nowy produkt na sklepowych półkach będzie pochodził z jednego ze start-upów, które znalazły się na podium (miejsce 1. – Cool beans; miejsce 2. – Listny cud; miejsce 3. – Nielone).

Trzecia edycja Plant-Powered Perspectives za nami, ale nic straconego, jeśli konferencja Cię ominęła! Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi prelekcjami, które wkrótce pojawią się na naszym kanale w serwisie YouTube. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację konferencji i za aktywną obecność uczestników. Widzimy się za rok!

Diana Tokarska
Absolwentka kierunku technologia żywności, której zależy na podejmowaniu rozmowy o zrównoważonym systemie żywności. Ciekawa nowych miejsc i smaków, uwielbia spędzać czas wśród natury.