Przyszłość jest roślinna – relacja z Konferencji Plant-Powered Perspectives

Ponad 150 osób uczestniczyło w Konferencji Plant-Powered Perspectives, która odbyła się w dniach 4-5 października w Warszawie. Eksperci, przedstawiciele branży spożywczej, restauracyjnej i hotelarskiej rozmawiali o biznesowym potencjale drzemiącym w roślinnych produktach. Dyskutowaliśmy o skalowaniu roślinnego biznesu, poszerzaniu portfolio produktów firm mięsnych i mleczarskich, czy sposobie komunikacji firm z roślinnym klientem. Zapraszamy do lektury!

Uczestnicy Konferencji wsłuchują się z zaciekawieniem w prezentację Aleksandry Chołody-Trapp o jedzeniowych trendach przyszłości. Fot. Ela Radzikowska

“Polska i kraje Europy Wschodniej są gotowe na produkty roślinne, które wkrótce wejdą na rynek, w tym także clean meat – czyste mięso powstające bez wykorzystania zwierząt” – podsumowała wydarzenie Nicole Rawling, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej z The Good Food Institute. Razem z Vereną Wiederkehr (dyrektor ds. przemysłu spożywczego, ProVeg International), Katarzyną Świąder (ekspert ds. żywności, SGGW) i Bartoszem Kamienieckim (technolog żywności, VitalPro), pokazywała podczas sesji “Roślinny trend – innowacje w branży spożywczej” przesunięcia biznesowe zachodzące w branży mięsnej i mleczarskiej w skali globalnej.

Nicole Rawling zapoznała uczestników Konferencji z technologią powstawania czystego mięsa i pokazała przykłady firm działających w tej wschodzącej branży. Fot. Ela Radzikowska

Uczestnicy Konferencji mogli dowiedzieć się więcej m.in. o pracach nad tzw. czystym mięsem, czyli mięsem hodowanym laboratoryjnie, poza ciałem zwierzęcia (Memphis Meats, czy Future Meat Technologies). Nicole wskazała także na drugi trend, czyli wprowadzanie roślinnych zamienników mięsa, które pod kątem smaku i konsystencji nie różnią się od mięsnych “protoplastów”. Impossible Foods, Beyond Meat ze Stanów Zjednoczonych, a także produkty firmy Bezmięsny Mięsny, czy parówki w hot-dogach na stacjach Orlen (BeVege, Zakłady Mięsne Silesia) to świetnie prosperujące firmy, które pokazują, że odpowiednio doprawione mięso z roślin może smakować równie dobrze, a nawet lepiej niż to pochodzące od zwierząt. O pracach nad rozwojem technologii umożliwiającej uzyskanie odpowiedniej tekstury, smaku i aromatu opowiadał Bartosz Kamieniecki z firmy VitalPro.

Roślinne studia przypadku – o tym chcemy rozmawiać!

Honorata Jarocka (analityk rynku produktów spożywczych, Mintel) podczas swojej prezentacji szczegółowo omówiła wielkość roślinnego rynku w Polsce i Europie, przytaczając m.in. trend fleksitarianizmu wśród konsumentów. Szybko rosnące zainteresowanie produktami w 100% roślinnymi nie wynika już tylko i wyłącznie z rosnącej grupy osób na diecie wegańskiej, ale także z uwagi na rosnącą rzeszę osób wykluczających mięso z diety kilka razy w tygodniu. Z ostatnich badań Mintel na temat redukcji poszczególnych produktów w diecie wynika, że aż 34% polskich konsumentów eliminuje z codziennych posiłków mięso czerwone i 19% – nabiał: “i te liczby, według prognoz, mają szansę rosnąć dalej”, przekonywała na podstawie obserwacji danych ilościowych na przestrzeni ostatnich lat Honorata.

Honorata Jarocka omówiła wiele przykładów alternatyw dla tradycyjnego mięsa. Fot. Ela Radzikowska

Świetnym zobrazowaniem powyższego trendu są produkty z portfolio marki Zielone Pojęcie, której współtwórca, Witold Sysiak, dzielił się ze słuchaczami metodologią pracy nad konceptami gotowych, w 100% roślinnych dań. “Brak wiedzy o zachowaniach klientów objawi się w nietrafionym produkcie, niedopasowanej komunikacji i złych wynikach sprzedaży. Nie stać nas na oszczędzanie na badaniach” – spuentował swoje wystąpienie Witold. W tym samym panelu, o historii rozwoju marki restauracyjnej, Krowarzywa, która w zaledwie 5 lat urosła z jednego lokalu do ogólnopolskiej sieci, opowiadał na naszej scenie Krzysztof Bożek.

Przyszłość jest roślinna – spożywcze trendy przyszłości i komunikacja z młodym odbiorcą marki

Aleksandra Chołody-Trapp z Infuture Hatalska Foresight Institute pokazywała skąd bierze się rosnące zainteresowanie dietami i produktami roślinnymi i dlaczego w najlepszym interesie firm i marek spożywczych jest bycie na bieżąco z roślinnym trendem. Globalne przeludnienie, kurczące się zasoby naturalne i niezrównoważona obecnie produkcja mięsa na masową skalę sprawiają, że żywność roślinna konieczność dla wszystkich przedstawicieli branży, którzy chcą utrzymać swoją wiodącą pozycję na rynku. Rosnąca świadomość konsumentów o globalnych wyzwaniach sprawia, że coraz więcej osób kieruje swoją uwagę w stronę diet roślinnych.

Jednocześnie, zjawisko społeczne określane mianem foodie culture, a więc wszystkie zachowania społeczne i społecznościowe (w których partycypują media społecznościowe, głównie Instagram), sprawiają, że trend roślinny rozwija się mocniej wśród najmłodszych grup konsumentów. Weronika Pochylska, Head of Development Kampanii RoślinnieJemy opowiadała słuchaczom o tym, dlaczego użytkownicy Instagrama częściej decydują się na diety roślinne, jak dużą rolę w utrzymaniu relacji z odbiorcami marki mają treści wizualne w mediach społecznościowych oraz jak decyzje celebrytów i influencerów o zmianie nawyków żywieniowych na bardziej zrównoważone pośredniczą w podobnych decyzjach dziesiątek, a nawet setek tysięcy ich followersów. “Z raportu Criteo wynika, że aż 63% młodych odbiorców lubi reklamy produktów, które niosą za sobą jakieś wartości” – konkludowała Weronika.

Dieta roślinna na Instagramie. Wystąpienie Weroniki Pochylskiej. Fot. Ela Radzikowska

Czy obranie kierunku na roślinne dania się opłaca? Panel HoReCa.

Odwiedzając kolejne roślinne restauracje coraz częściej doświadczamy zjawiska kolejki. Jako twórców Kampanii RoślinnieJemy, cieszy nas to ponieważ widzimy, że osoby czekające tam na stolik to nie tylko weganie i wegetarianie, ale osoby, które chętnie eksperymentują z roślinnymi daniami, szukają urozmaicenia i nowości. Kilka osób odpowiedzialnych za tę jakościową zmianę zaprosiliśmy do udziału w naszym panelu HoReCa “Roślinny potencjał w liczbach”. Nasi goście dyskutowali o tym z jakich pobudek restauratorzy coraz częściej zwracają się ku roślinnym konceptom i kartom menu. Paneliści wymienili swoje opinie i obserwacje na temat zauważalnego “roślinnienia” restauracji, wszyscy zgodzili się jednak, że jakość podawanych dań i otwartość na zmieniające się trendy to klucz do sukcesu restauracji.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego HoReCa: Tomasz Tarkowski (Concordia Design), Maria Przybyszewska (Opasły Tom, wcześniej Youmiko Sushi), Malka Kafka (Tel Aviv Urban Food), Małgorzata Gursztynowicz (Leonardo Verde) oraz Łukasz Błażejewski (Meet & Fit). Fot. Ela Radzikowska

Plant-Powered Pitching, czyli w poszukiwaniu nowych pomysłów na roślinny biznes

Pierwszy dzień Konferencji zamknęła energetyczna prezentacja pięciu wschodzących, lub będących w fazie testów laboratoryjnych, pomysłów na roślinny biznes w ramach Plant-Powered Pitching. Wyłonieni spośród nadesłanych zgłoszeń śmiałkowie walczyli o pakiety konsultacyjne od naszych partnerów, nagrody pieniężne i nieprzemijającą roślinną sławę.

Uczestnicy oraz jurorzy Plant-Powered Pitching: Nicole Rawling, Igor Sadurski, Iza Bernau-Ławniczak i Maciej Otrębski. Fot. Ela Radzikowska

Zespoły były oceniane w oparciu o takie kryteria jak konkurencyjność pomysłu, znajomość odbiorcy i rynku dla produktu, plan biznesowy i jakość prezentacji. Po burzliwych obradach, Jury wręczyło główną nagrodę twórcom manufaktury roślinnych Lodów Syrenka. Nagroda Publiczności powędrowała w ręce dwójki studentów pracujących nad jogurtem z prosa.

Wiedza przekuta w praktykę: warsztaty podczas drugiego dnia Konferencji

W piątek, 5 października zapewniliśmy uczestnikom Plant-Powered Perspectives możliwość przekucia zdobytej podczas pierwszego dnia wiedzy w praktykę. Iza Bernau-Ławniczak (Very Human Services, Futurefoods.pl) dzieliła się swoim doświadczeniem i metodyką pracy w obszarze projektowania konceptów dla produktów spożywczych. Uczestnicy jej warsztatu mieli możliwość dowiedzieć się czym różnią się badania ilościowe od jakościowych; jakich narzędzi używać w trakcie przekuwania odkryć z badań na proces projektowy oraz dlaczego praca w interdyscyplinarnych zespołach przynosi więcej korzyści, niż praca w pojedynkę.

Iza Bernau-Ławniczak i uczestnicy jej warsztatu “Kiedyś było inaczej, teraz trzeba inaczej. Food design sprint”. Fot. Ela Radzikowska

Drugi warsztat, z projektowania strategii komunikacyjnej dla roślinnego produktu, poprowadziła Karolina Kosno, odpowiedzialna za strategię komunikacji w CoffeeDesk.pl. Uczestnicy zyskali unikalną szansę rewizji swoich dotychczasowych działań i zastanowienia się, jakie treści najlepiej eksponować, a także wzbogacili szereg inspiracji i wskazówek dotyczących umiejętnego tworzenia komunikacji marki.

Karolina Kosno podpowiadała w jaki sposób angażować odbiorców marki roślinnej. Fot. Ela Radzikowska

W kolejce po roślinną carbonarę, Słodki Bez i Panią Tajską

Naszej Konferencji nie byłoby bez naszych głównych partnerów, którzy zapewnili uczestnikom prawdziwą ucztę zmysłów. Pan Pomidor częstował na swoim stoisku świeżymi wegańskimi zupami, w tym Panią Tajską, która podbiła serca i zawładnęła kubkami smakowymi naszych gości. Z kolei w długiej kolejce po carbonarę przygotowaną przez Leonardo Verde: warszawską restaurację z roślinną kuchnią włoską, uczestnicy Konferencji mogli się za to wymienić się wrażeniami i opiniami z dotychczasowych wystąpień i publikować zdjęcia dania na Instagramie – to znak, że bardzo im smakowało!

Roślinna carbonara od Leonardo Verde. Fot. Ela Radzikowska

Stojąc w kolejce, odsłuchaliśmy kilka rozmów i z przyjemnością dzielimy się tym, co wpadło nam w ucho. Witold Sysiak z optymizmem popartym obserwacją rynku i trendów, opowiadał o szybko rozwijającej się linii produktów własnych w sieciach handlowych: “Spójrzmy na to, co robią sieci handlowe, które wiedzą co najlepiej się sprzedaje. Nowe linie produktów w Biedronce, akcje w Lidlu- to mówi samo za siebie – ludzie chcą produktów wegańskich i chętnie je kupują. Polski rynek jeszcze nigdy nie był tak roślinny i warto w to inwestować”. Z kolei Blanka Sysiak, współtwórczyni Dań Babci Zosi, dodała: “Tworzymy firmę wegańską a wydarzenie jakim jest konferencja Plant-Powered Perspectives pozwala poznać trendy w tej branży. Świetnie się tutaj o nich słucha bo są przekazywane w sposób zrozumiały. Badania tu prezentowane pokazują mi, w którą stronę powinnam zmierzać we własnym biznesie”.

Za słodkości dostępne na Konferencji odpowiedzialna była cukiernia Słodki Bez. Roślinne brownie, bezy, serniczki i tartaletki doskonale komponowały się z kawą podawaną przez Unique Choice. Wśród naszych gości znaleźli się także influencerzy: Areta Szpura, Everyday Hero, czy Karolina Sobańska. Karolina podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat rosnącej grupy odbiorców rynku produktów roślinnych: “Obserwuję zwiększającą się liczbę osób na diecie wegańskiej i widzę to zarówno w rodzinie, wśród znajomych ale także w ofertach dużych firm. Dla mnie niesamowite jest to, że wprowadzanie roślinnych staje się zjawiskiem na masową skalę. Ludzie na wszystkich dietach wprowadzają posiłki w 100% roślinne, jest to forma urozmaicenia, sposób na poznanie nowych smaków”.

Obok stoiska Pana Pomidora można się było częstować także naszym roślinnym Przewodnikiem dla restauracji. Fot. Ela Radzikowska

Plant-Powered Perspectives 2018 już za nami. Wykupiliście wszystkie dostępne na wydarzenie bilety i bez Was nasz sukces nie miałby miejsca. Dziękujemy wszystkim naszym Sponsorom i Partnerom, Patronom medialnym, Prelegentom, Wolontariuszom i przede wszystkim Wam, Uczestnikom. Mamy głowę pełną pomysłów na kolejną edycję Konferencji, a także na szereg działań skierowanych do przedsiębiorców. Dziękujemy!

Cała fotorelacja – https://bit.ly/2PtyIR2

fot. Ela Radzikowska

eradzikowska.com

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.