Przewodnik po kuchni roślinnej dla restauracji – premiera!

Jest i on! Od dziś możecie cieszyć się naszym przewodnikiem po kuchni roślinnej dla restauratorów i wszystkich osób zainteresowanych wprowadzaniem i rozwijaniem roślinnej oferty w: kawiarniach, bistrach, restauracjach, kantynach pracowniczych, stołówkach szkolnych i szpitalnych, szkołach gastronomicznych (tu jest miejsce na nieskończone wyliczenie!). 50 stron wskazówek, przepisów, porad, inspiracji i prognoz zredagowanych przez zespół Roślinniejemy i naszych partnerów. Po co to wszystko?

Kuchnia roślinna to nasza codzienność – nie ma dla nas większych tajemnic, wiemy gdzie zjeść najsmaczniej i jak bez problemu poradzić sobie nie spożywając produktów pochodzenia zwierzęcego. Rzecz przestaje być taka prosta (choć wygląda to lepiej z roku na rok) w kilku powtarzających się przypadkach:

 1. w lokalach gastronomicznych w mniejszych miastach
 2. w lokalach gastronomicznych, którymi zarządzają osoby uprzedzone do kuchni roślinnej (a skoro uprzedzenia wynikają w dużej mierze z niewiedzy, przychodzimy z przewodnikiem, który pomoże odwrócić tok myślenia!)
 3. podczas wesel i przyjęć rodzinnych
 4. w kurortach wakacyjnych, stołówkach kolonijnych
 5. w stołówkach szkolnych, szpitalnych, pracowniczych

POBIERZ PRZEWODNIK

Szereg problemów z profesjonalną obsługą osób na dietach roślinnych pokazała ostatnia gorąca dyskusja na naszym Instagramie (klik), dlatego przychodzimy z rozwiązaniem.

Część działań naszej kampanii to szkolenia kucharzy, warsztaty z naszymi ambasadorami, współpraca przy opracowywaniu menu. Jesteśmy jednak świadomi, że nasze zasoby czasowe nie pozwolą osobiście pomóc każdej zainteresowanej restauracji.

Wierzymy, że zaangażowanie i dobre chęci w połączeniu z roślinnym kompendium, które proponujemy Wam całkowicie za darmo, zaowocuje nowymi wegańskimi propozycjami w kuchniach całej Polski. Na przestrzeni lat do naszej kampanii dołączyło ponad 300 restauracji, które wprowadziły do swojego menu pyszne, roślinne dania/desery/napoje. Czas na kolejne!

W środku przewodnika udowadniamy jak bardzo ciekawe i smaczne może być roślinne gotowanie, oparte zarówno na łatwo dostępnych sezonowych produktach, jak i coraz ciekawszych zamiennikach tradycyjnych produktów mlecznych, mięsnych, jajecznych.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że przewodnik powstał we współpracy z gronem praktyków, którzy są doskonali w swojej kulinarnej profesji. Swoją wartość wnieśli do środka m.in.:

 • Grzegorz Łapanowski – kucharz, aktywista i miłośnik dobrej, sezonowej kuchni. Założyciel Fundacji Szkoła na widelcu i właściciel Food Lab Studio oraz Food Lab Mini, dwóch studiów kulinarnych, w których cyklicznie odbywają się warsztaty dedykowane miłośnikom kuchni roślinnej. Ambasador “Roślinnych Poniedziałków”.
 • Maria Przybyszewska – określa się jako 98% plant based – gotuje wegańsko, z uwielbieniem dla kuchni polskiej, arabskiej i azjatyckiej. Do niedawna szefowa kuchni warszawskiego Youmiko Vegan Sushi, obecnie związana z restauracją Opasły Tom. Odbyła praktyki w kopenhaskiej Nomie. Ambasadorka “Roślinnych Poniedziałków”.
 • Marcin Popielarz – niespełna 30-letni szef kuchni, którego umiejętności kulinarne zdążyły zostać zauważone i docenione m.in. przez jurorów światowego konkursu S. Pellegrino Young Chef i polskiego przewodnika Gaullt&Millau. Na co dzień Szef kuchni Restauracji „Biały Królik“ w Gdyni, ambasador naszej akcji “Roślinne Poniedziałki”.
 • Malika – szefowa kuchni, inicjatorka plenerowych kolacji z cyklu „Stolik z widokiem“. Fascynuje ją ogień i związane z nim techniki gotowania, oraz przyprawy, które sklasyfikowała i opisała w swojej książce „Przyprawy“. Dwukrotnie nominowana przez Gault&Millau do nagrody Kobieta – Szef Kuchni. Finalistka I edycji Top Chef Polska. Lauretka Hermesa 2017 w kategorii Osobowość Roku w Gastronomii. Od marca 2013 roku prowadzi w Gdyni restaurację „Malika“, której kuchnia opiera się na wyrazistych smakach Afryki Północnej oraz tęsknocie za słońcem i ogniem. W menu restauracji jest znajdują się tradycyjne dania kuchni Maghrebu, przeplatane kuchnią francuską. Regularnie prowadzi w niej warsztaty kulinarne. Wiosną tego roku otworzyła w Gdańsku Machinę Eats&Beats, w której prowadzeniu uczestniczy cała jej rodzina. To koncept oparty na otwartości i gościnności
 • Maja Wirowska – szefowa kuchni, która zaczynała od realizowania małych zamówień na ciasta i cateringi, później doświadczenie zdobywała kolejno w Kępa Cafe, Dolce&Vegan, jako szefowa kuchni w Ambasadzie, Organithece, Vegelabbie oraz przygotowując autorskiego menu dla Leonardo Verde, gdzie spełniała się do czasu możliwości rozpoczęcia nowej przygody.Teraz ma zostać szefową kuchni w nowo powstającej Klubokawiarni No Problem, gdzie będzie można zjeść jej autorskie dania. Jednocześnie współpracuje z Ulala Chef oraz prowadzi szkolenia dla gastronomii.

JAK KORZYSTAĆ Z PRZEWODNIKA?

 1. Jeśli jesteś menadżerem / kucharzem / szefem kuchni:
 • Pobierz przewodnik klikając w ten link: (klik!)
 • Prześlij przewodnik wszystkim pracownikom: załodze gotującej, kelnerskiej, marketingowej
 • Wypróbujcie kilka nowych roślinnych przepisów, inspirując się wskazówkami lub korzystając z gotowych receptur
 • Gotowi na wprowadzenie nowych dań do menu? Dodajcie je sprytnie, korzystając ze wskazówek na stronie 23 i napiszcie maila na adres: restauracje@roslinniejemy.org – czekamy na zdjęcia Waszych roślinnych nowości wraz z opisem. Pokażemy je w naszych mediach społecznościowych i wyślemy Wam naszą charakterystyczną naklejkę, która już u progu restauracji informuje, że osoby na diecie roślinnej znajdą w środku coś dla siebie.
 • Zależy Ci na drukowanej wersji przewodnika? Napisz na restauracje@roslinniejemy.org – postaramy się wysłać go jak najszybciej!

2. Jeśli jesteś osobą prywatną, której brakuje roślinnych opcji w swojej najbliższej okolicy:

 • poinformuj restauracje/bary/kawiarnie w swojej okolicy o istnieniu naszego przewodnika – podeślij link mailem lub na Facebooku/Instagramie, pytając jednocześnie czy dane miejsce planuje wprowadzić opcje roślinne
 • planujesz wesele lub inną uroczystość, której goście są na diecie roślinnej i obawiasz się, że wyjdą głodni? Wyślij przewodnik do hotelu/restauracji/firmy cateringowej z dużym wyprzedzeniem! Jeśli jesteś gościem weselnym, nie krępuj się wysłać przewodnika parze młodej. Z pewnością wysłanie gotowych pomocy będzie dla nich łatwiejsze niż spotkanie się na rozmowę w sprawie gości “ze specjalnymi życzeniami”.
 • wysyłaj i pokazuj przewodnik zawsze wtedy, kiedy masz obawy związane z wyjazdem na zorganizowane wycieczki/biwaki/kolonie/zjazdy pracownicze

Masz inny pomysł na wykorzystanie przewodnika w wersji drukowanej? Napisz na restauracje@roslinniejemy.org. Zachęcamy do tego szczególnie szkoły gastronomiczne, dla których mamy gotowe pakiety przewodników. Szkołom gastronomicznym dedykujemy również nowy projekt – warsztaty z nami i naszymi ambasadorami. Szczegóły i zapisy znajdziecie tutaj – klik!

Dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i kreatywność – wszystkim naszym partnerom, osobom odpowiedzialnym za treść, korektę i skład graficzny przewodnika. Dzięki Wam Polska tak pięknie roślinnie(je).

PS

Na ostatniej stronie czeka na Was niespodzianka od Urban Vegan – zniżka na zamówienie z pierwszej w pełni roślinnej hurtowni spożywczej w Polsce.

Życzymy udanych kulinarnych eksperymentów z kuchnią roślinną!

zdjęcia: Ela Radzikowska i Olka Knotz

Weronika Pochylska
Head of Plant Based Campaigns w Anima International i PR Manager kampanii RoślinnieJemy. Pasjonatka marketingu kulinarnego, kuchni azjatyckiej, polskich reportaży i kultury hip-hopowej. W wolnych chwilach wpatruje się w seriale osadzone w latach '80-'90, Trójmiasto i swoje zwierzęta.