Polecamy: Warszawski Festiwal Kulinarny – Królewski Stół

Kulinaria są Twoją pasją? Szukasz inspiracji w temacie jedzenia, a może chcesz po prostu dowiedzieć się jak jeść smaczniej i zdrowiej? Jeśli tak –  zapraszamy na tegoroczną edycję Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego, w którym kuchnia roślinna będzie jednym z wiodących tematów. Wstęp bezpłatny!

WARSZAWSKI FESTIWAL KULINARNY

Festiwal powstał z inicjatywy studia kulinarnego Food Lab Studio oraz Targów Designu WZORy i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W ramach festiwalu będzie można wziąć udział w różnorodnych aktywnościach: od wykładów, warsztatów i dyskusji, przez seanse filmowe i wystawy po spacery i pokazy. Osią tegorocznej, drugiej edycji wydarzenia jest wspomniany Królewski Stół – podczas spotkań z różnych stron omawiana będzie zarówno historia kulinariów, ich współczesny stan, jak i trendy na najbliższe lata. “By zrozumieć współczesność i rozmawiać o przyszłości warto jest znać swoją przeszłość.” – tak ideę wydarzenia podsumował nasz ambasador Grzegorz Łapanowski, będący właścicielem Food Lab Studio i organizatorem wydarzenia.

ROŚLINNIEJEMY NA WARSZAWSKIM FESTIWALU KULINARNYM

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność kuchni roślinnej, nie dziwi obecność tego tematu w wydarzeniu. Wiele z wykładów i warsztatów będzie dotyczyło tematu kuchni roślinnej lub pośrednio poruszało go. Co więcej, nasz Strategic Partnerships Manager, Maciej Otrębski, podczas panelu dyskusyjnego wraz z innymi specjalistami będzie zastanawiał się co dzisiaj oznacza zdrowa żywność. Na dyskusję z udziałem Maćka zapraszamy w niedzielę o 13.40.

Co jeszcze polecamy osobom zainteresowanym kuchnią roślinną i zdrowym odżywianiem?

Jeśli chodzi o wykłady i panele dyskusyjne, przedstawiamy kilka propozycji:

SOBOTA

 • 18:00 „Jedz, pij, popuszczaj pasa” – czyli życie w erze przesytu – Daniel Śliż

Według danych WHO ponad ⅔ wszystkich chorób związanych jest z nieprawidłowym stylem życia, w tym w znacznej mierze z niewłaściwym odżywianiem. Ponad 60% Polaków ma nadwagę lub problemy z otyłością. Jakie zmiany w ostatnich dekadach spowodowały, że zaczęliśmy tyć? Jak bardzo zmienił się nasz sposób odżywiania i choroby, na które w konsekwencji zapadamy? O nadwadze, nadkonsumpcji i współczesnych epidemiach.

 • 18:20 O umiarkowaniu w jedzeniu i piciu – Hanna Stolińska-Fiedorowicz

Czy zdrowe odżywianie w XXI wieku jest trudne? Jak wygląda najnowsza piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej? Czym jest dieta oparta na nieprzetworzonych produktach pochodzenia roślinnego? O tym, jak odżywiać się na co dzień, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i radością jedzenia.

 • 18:40 Panel dyskusyjny: Medycyna stylu życia medycyną na miarę XXI wieku – Paulina Bernatek, Longina Kłosiewicz-Latoszek (Instytut Żywności i Żywienia), Małgorzata Perl, Hanna Stolińska-Fiedorowicz, Daniel Śliż

Czym jest medycyna stylu życia i czy ma szansę odpowiedzieć na wyzwania stojące przed współczesną medycyną? Jaki wpływ na nasze zdrowie mają nasze codzienne wybory? W jaki sposób wprowadzać zdrowe nawyki i jak je utrzymywać? O tym, czy zdrowy styl życia może być przyjemny, łatwy i dostępny dla każdego.

NIEDZIELA

 • 13:00 Pestycydy w owocach i warzywach – fakty i mity – Aleksandra Mrowiec (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin)

Czy powinniśmy obawiać się pozostałości pestycydów w żywności? Jak kontrolowana jest zawartość środków ochrony roślin w pryskanych owocach i warzywach? O tym, czy polska żywność jest bezpieczna dla konsumentów.

 • 13:20 Między marketingiem a prawdą – największe żywieniowe mity – Damian Parol

Jak to właściwie jest z tym legendarnym olejem kokosowym i demonicznym glutenem? Czy sięgając po cukier brązowy i kokosowy unikniemy “białej śmierci”? Które z popularnych produktów zamiast dbać o nasze zdrowie, skutecznie dokonują spustoszenia w naszych portfelach? O tym, jak się nie nabierać na sztuczki marketingowców.

 • 13:40 Panel dyskusyjny: Zdrowie na talerzu – co dzisiaj oznacza zdrowa żywność? – Joanna Gałązka (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin), Aleksandra Mrowiec (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin), Maciej Otrębski (RoślinnieJemy), Damian Parol

Zdrowe jedzenie, czyli jakie? Czy musimy wybierać między żywnością z upraw konwencjonalnych i eko? Czy powinniśmy obawiać się pozostałości pestycydów w żywności? Jak nie pogubić się wśród półek uginających się od “superfoods” i w gąszczu pseudonaukowych doniesień? Czy dieta oparta na produktach pochodzenia roślinnego to krótkotrwała moda czy może „zielony talerz” ma szansę stanąć w centrum gastronomicznego świata?

W ramach wydarzenia odbędą się też ciekawe warsztaty – z racji dużego zainteresowania wszystkie miejsca są już zarezerwowane, jednak możliwy jest także bierny udział jako słuchacz, lub – dla mocno zmotywowanych osób – dopisanie się na listę rezerwową.

SOBOTA

 • 12:30 Kuchnia roślinna bez tajemnic – Alicja Szepietowska (Alicja w Krainie warzyw)

Podczas warsztatów Alicja opowie o głównych przyprawach stosowanych w kuchni wegańskiej, a następnie wykorzysta je, przygotowując wraz z uczestnikami pasty do chleba. Warsztat ma charakter bardzo praktyczny, a jego zadaniem jest pokazanie jak niesamowicie ciekawa, różnorodna i pyszna może być dieta roślinna. Alicja zaprasza uczestników do krainy tysiąca smaków i zapewnia, że wszystko, co zostanie przygotowane, będzie banalnie proste, a jednocześnie zaskakujące. Główną rolę odegrają trzy podstawowe przyprawy w kuchni wegańskiej. To z ich pomocą uczestnicy przygotują smaczne i zdrowe pasty kanapkowe. Wszystko, co zrobią, będzie wegańskie i bezglutenowe.

 • 13:00 Warsztaty z firmą Melvit: Dieta sportowca w ekspresowym tempie. Jak spędzić czas na treningu, a nie w kuchni? – Ula Somow i Michał Toczyłowski

Jeśli biegasz, pływasz, robisz cokolwiek, by dbać o formę – te warsztaty są właśnie dla Ciebie! Dowiesz się podczas nich czym zastąpić białko zwierzęce, jak dobrze jeść, by budować formę oraz jak zbudować zbilansowany talerz i nie spędzić przy tym całego wieczoru w kuchni. Uczestnicy przygotują dania z wykorzystaniem produktów firmy Melvit.

 • 15:30 Warsztaty: Rzecz o roślinnym nabiale – gotowanie z roślinnymi serami – Zuzanna Rzymanek (Wege Siostry)

Co to jest mleko roślinne i jak zrobić ser z nerkowców? Jak skomponować wegańskie dania pełne smaku i aromatu? Tagliatelle z selera z sosem serowym z grzybami, meksykańskie tacosy z pikantną nutą – to tylko niektóre z propozycji Zuzy Rzymanek, współzałożycielki manufaktury roślinnych serów Wege Siostry. Zuza podpowie i pokaże, jak przygotować pełnowartościowe, 100% roślinne oraz pyszne posiłki.

 • 17:30 Warsztaty z ProVeg: Pierwsze kroki w kuchni roślinnej – Katarzyna Gubała

Czy kiedykolwiek próbowaliście ograniczyć spożycie mięsa? Podobno ponad połowa Polaków deklaruje chęć zmniejszenia spożywania ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Jak to zrobić, kiedy pomysłów na roślinne przepisy brak? Ten warsztat jest dla osób, które stawiają pierwsze kroki w kuchni (nie tylko roślinnej) i szukają dobrych inspiracji.

NIEDZIELA

 • 17:00 Warsztaty: Kipiące umami – gotowanie z Tasaczkiem – Wit Szychowski

Warsztaty z cyklu: niewiarygodne! Uczestnicy przygotują tacosy, ale nie użyją ani grama mąki kukurydzianej. Ugotują esencjonalny i przepyszny wywar, ale próżno będzie w nim szukać korpusów z kurczaka i kości cielęcych. Mało tego! Pod czujnym okiem szefa usmażone zostaną porządne, krwiste steki… z buraka, a wszystko to polane najlepszym bezmięsnym demiglacem, który przekona do siebie każdego zadeklarowanego mięsożercę.

GDZIE, KIEDY, ZA ILE – INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Warszawski Festiwal Kulinarny odbędzie się 15-16 września równolegle w kilku lokalizacjach w Warszawie:

 • wykłady: Ratusz – ul. Franciszka Klimczaka 2
 • warsztaty: Plaża Wilanów, Villa Intrata – ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
 • pokazy: Plaża Wilanów ‘
 • wystawy: Villa Intrata – ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
 • seanse filmowe: Oranżeria Muzeum Pałacu w Wilanowie – ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
 • spacery: ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

Dokładny program z rozpiską godzinową dostępny jest na https://warszawskifestiwalkulinarny.pl/program-2018/.

Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.

Gorąco zapraszamy do udziału w wydarzeniu – duża dawka inspiracji kulinarnych gwarantowana!

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.