Plebiscyt na roślinny produkt 2017 roku

Rok 2017 został okrzyknięty rokiem weganizmu właściwie zanim się jeszcze rozpoczął. Analitycy rynku spożywczego, między innymi z firmy Mintel, od dłuższego czasu podkreślają, że diety roślinne stanowią jeden z wiodących światowych trendów. Otwierają się nowe wegańskie restauracje, knajpy z kuchnią tradycyjną wprowadzają do swojego menu roślinne opcje. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów odpowiednich dla wegan i osób redukujących produkty odzwierzęce w diecie. Widać to nawet na rodzimym rynku. Wegańskie lody czy roślinne pizze, które pojawiły się w ubiegłym roku w Lidlu, rozchodziły się lepiej niż świeże bułeczki.

Coraz lepiej funkcjonują też nasze polskie start-upy takie, jak Bezmięsny Mięsny czy Wege Siostry, które swoimi produktami udowadniają, że wędliny czy nawet boczek wcale nie muszą być z mięsa, a pyszną alternatywę dla sera można przyrządzić chociażby na bazie orzechów nerkowca.

W 2017 roku Warszawa znalazła się na trzecim miejscu w rankingu Happy Cow najbardziej przyjaznych weganom miast na świecie. Wszystko to dość jednoznacznie wskazuje na to, że zainteresowanie branży spożywczej  oraz konsumentów dietą roślinną nieustannie wzrasta.

Nic dziwnego,że na sklepowych półkach oraz w sprzedaży internetowej pojawia się coraz więcej produktów odpowiednich dla wegan.

Przyjrzeliśmy się nim nieco bliżej i wybraliśmy dziesięć najciekawszych. Czym kierowaliśmy się wskazując produkty do rankingu?  Z jednej strony istotna była dla nas łatwa dostępność i stosunkowo niska cena, stąd w rankingu znajdziecie takie produkty jak chili con quinoa Frosty, bigos jarski “Orzech”, ciecierzyca w warzywach “Międzychód czy zupa-krem z Biedronki. Z drugiej strony liczyła się pewna przełomowość. Kiedy na rynku pojawiły się roślinne produkty “Z gruntu dobre’, za którymi stoi firma Sokołów, nie mieliśmy wątpliwości, że to przełom. Dotychczas skoncentrowany na mięsie producent dostrzegł potencjał białka roślinnego. Podobnie jest w przypadku Ramy. Choć margaryny nie są niczym nowym, dopiero od niedawna za sprawą Unilever szeroko dostępne stały się te w pełni roślinne.  Natomiast, dzięki Cremajo firmy Starck’s, roślinna alternatywa dla majonezu ma dużą szansę pojawić się w sieciowych marketach i sklepach. Typując produkty, które trafiły do plebiscytu braliśmy pod uwagę również funkcjonalność i ciekawy design, stąd wskazaliśmy gryczotto od “Inna bajka”. W końcu nie mogliśmy bagatelizować lokalnych startupów,czyli wspomnianych już wyżej producentów roślinnego “mięsa” Bezmięsny Mięsny” oraz roślinnej alternatywy dla sera od ‘Wege Sióstr”.

Wyróżniliśmy w sumie 10 produktów. Teraz kolej na Was. Pomóżcie nam wytypować najlepszy spośród wskazanych. Dzięki temu nie tylko nagrodzimy zwycięzcę, ale też przekonamy się, które produkty są najbardziej doceniane i pożądane przez konsumentów. Plebiscyt jest jeszcze jednym sposobem na podkreślenie potrzeby pojawiania się roślinnych produktów w sklepach. Bo przecież przyszłość jest roślinna!

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.