Plebiscyt na najlepszy produkt roślinny 2019 – czas start!

Koniec roku to czas podsumowań, a podsumowanie roku w RoślinnieJemy to także głosowanie na najlepszy roślinny produkt roku 2019. W styczniu tego roku The Economist pisał o 2019  jako The Year of the Vegan – w naszym odczuciu całkiem słusznie, także jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę roślinnych debiutów w Polsce. Głosowanie na najlepszy roślinny produkt roku czas start!

Zawężenie listy do 18 produktów nie było prostym zadaniem. Wsłuchując się w sugestię wszystkich, którzy zgłosili produkty do naszego plebiscytu, zdecydowaliśmy się skupić na debiutach z 2019 roku obierając szeroką dostępność jako podstawowy warunek ujęcia w liście produktów do głosowania. Oczywistym warunkiem jest w pełni roślinny skład wybranych produktów. W głosowaniu znajdziecie produkty, które w naszym odczuciu w rzeczywisty sposób ułatwiają roślinne odżywianie na co dzień. Listę produktów ujętych w rankingu wraz z formularzem do głosowania znajdziecie niżej (lub pod tym linkiem) – to dzięki nim dieta roślinna w 2019 stała się bardziej przystępna. Show ’em some love!

https://www.instagram.com/p/Bt-0MY5A_E-/

Praktycznie wszystkie sieci handlowe w Polsce ochoczo zareagowały na megatrend związany z rosnącą popularnością bardziej roślinnego odżywiania się. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Panel Ariadna na zlecenie RoślinnieJemy wskazują na znaczne zainteresowanie produktami roślinnymi – co trzeci Polak kupuje przynajmniej okazjonalnie roślinne zamienniki mięsa. Cieszy nas także rosnący asortyment produktów roślinnych, które pojawiają się jako produkty pod markami własnymi sieci handlowych – odbieramy to jako mocny sygnał, że sieci uwierzyły w roślinne produkty. Pasty warzywne, szeroki asortyment napojów roślinnych, dania gotowe na sklepowych półkach sieci handlowych. Bacznie przyglądamy się działaniom retailerów – prowadzimy obecnie badania terenowe porównując która z sieci ma najlepszą ofertę produktów roślinnych. Publikację rankingu planujemy na pierwszy kwartał 2020, jesteśmy też ciekawi Waszych głosów:  która z sieci Waszym zdaniem ma najlepszą ofertę produktów roślinnych?

W tegorocznym plebiscycie znalazły się również dwie dodatkowe kategorie: roślinne debiuty w gastronomii oraz nowe roślinne marki z potencjałem na podbicie serc Polaków, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

Ostatnie tygodnie obfitowały sporo dobrych wieści płynących od sieci restauracyjnych. Listopadowy debiut Rebel Whoppera w Burger King wywołał sporo dyskusji, chwilę później media branżowe obiegła informacja o burgerze Power Plant, który pojawił się w Bobby Burger, największej polskiej sieci restauracji serwujących burgery. Dostrzegamy też działania na rzecz lepszej roślinnej oferty podejmowane m.in. przez Max Premium Burgers, Grupę Lotos, czy Orzo Food-Music-People.

https://www.instagram.com/p/B5ctogeHoG-/

Nowe marki to kategoria, która przede wszystkim ma zachęcić rodzimych producentów, często działających (jeszcze) rzemieślniczo, do rozwinięcia skrzydeł – wsparcie Waszymi głosami z pewnością da im dodatkową motywację do działania. W tym momencie w wybrane przez nas produkty zaopatrzycie się w lokalnych sklepach lub przez Internet. Liczymy, że w 2020 każda z wymienionych w tej sekcji firm poszerzy swoją sieć dystrybucji.

Głosowanie na najlepszy roślinny produkt trwa do 9 stycznia 2019. 19 stycznia w Katowicach, w ramach największego festiwalu kuchni roślinnej, zaplanowaliśmy także galę wręczenia nagród zwycięzcom plebiscytu na roślinny produkt roku 2019. Już dzisiaj zapraszamy Was na pierwszą Veganmanię w 2020 roku. Przygotowujemy także rozbudowany panel dyskusyjny RoślinnieJemy. Obok pysznego jedzenia i szeregu ciekawych wydarzeń towarzyszących największemu festiwalowi kuchni roślinnej,  Veganmania to także szansa na zdobycie wiedzy i lepszego wglądu w rynek produktów roślinnych.

PLEBISCYT POTRWA DO 09.01.2020 – ZAPRASZAMY WAS DO GŁOSOWANIA!

Dziękujemy Wam za liczne sugestie i mocno liczymy, że z dużym zaangażowaniem zaangażujecie się w plebiscyt na najlepszy roślinny produkt roku. 

Maciej Otrębski
Jem pizzę, piję kombuchę, lubię kiedy słowa brzmią dobrze, a innowacyjne idee stają się rzeczywistością. W Roślinniejemy zajmuje się współpracą z partnerami biznesowymi. Odpowiadam też za konferencję Plant-Powered Perspectives. Wcześniej byłem zaangażowany w tworzenie Eataway, największej platformy meal-sharingowej w centralnej części Europy, organizuję także wydarzenia w ramach TEDxKraków. Porozmawiajmy!