Perfect Day, perfect world

Perfect Day to mleko w składzie i smaku przypominające krowie. Z hodowlą na skalę przemysłową nie ma jednak nic wspólnego. Białka mleczne produkowane są przez specjalną odmianę drożdży. W ten sposób możemy osiągnąć idealny kompromis pomiędzy roślinną rewolucją a miłośnikami nabiału, kompromis, który ma potencjał do zmiany świata w tym zakresie na – naszym zdaniem – idealny!

Perfect Day to firma, której założyciele opatentowali produkcję białek mlecznych przy wykorzystaniu tej samej technologii, która służy do produkcji m. in. podpuszczki mikrobiologicznej. Genetycznie modyfikowane drożdże w procesie fermentacji produkują białka takie jak kazeina i serwatka. Otrzymany produkt następnie komponuje się z cukrami i tłuszczami pochodzenia roślinnego. W efekcie powstaje wegańskie mleko, które z roślinnym nie ma nic wspólnego. Smakuje dokładnie jak krowie, ale jego produkcja nie wymaga okrutnego procesu hodowli krów mlecznych, a tym samym stanowi wsparcie dla ochrony środowiska.

Mleko Perfect Day trudno porównywać do mlek roślinnych – w składzie jest bowiem bardziej podobne do krowiego. Dla tych, którzy za smakiem mleka bardzo tęsknią jest więc kuszącą alternatywą. Zwłaszcza, że nie zawiera laktozy, jest bogate w białko o pełnym zestawie aminokwasów i nie zawiera pochodnych leków ani antybiotyków.

Zobacz także czym jest clean meat!

Z danych GUS wynika, że w ubiegłych kilku latach średnie spożycie nabiału w Polsce wzrosło. Na osobę rocznie przypada około 220 litrów nabiału, a liczba ta wciąż rośnie. Jednocześnie alarmujące są wskaźniki zawartości pochodnych antybiotyków, hormonów wzrostu i niesteroidowych środków przeciwzapalnych w mleku. Stawia to pod znakiem zapytania odżywczą wartość produktów mlecznych oraz ich wpływ na zdrowie.

Hodowla przemysłowa to także ogromne straty dla środowiska naturalnego. Zastąpienie nabiału technologią Perfect Day oznacza zmniejszenie zużycia wody aż o 98%, a energii o 65%. Prowadzi także do zmniejszenia emisji CO2 oraz mniejszego zużycia gruntu – na drodze ograniczenia wycinki lasów pod grunty użytkowe.

Kiedy możemy spodziewać się wejścia Perfect Day do sklepów?

Założyciele Ryan Pandya i Perumal Gandhi prowadzą obecnie rozmowy na temat współpracy B2B z sieciami spożywczymi. Roślinny start-up chciałby wdrożyć innowacyjną technologię w firmach przemysłu mlecznego. Zapowiedzi wskazują, że na amerykańskich półkach produkty Perfect Day pojawią się w przeciągu najbliższych 2 lat. Już wkrótce będziemy więc mieli do czynienia nie z jednym produktem, ale być może całą ich serią stworzoną na bazie mleka produkowanego przez drożdże. Ta innowacja ma potencjał do zakończenia ery wykorzystywania zwierząt raz na zawsze.

 

Brzmi niesamowicie? My już nie możemy się doczekać!

 

http://www.perfectdayfoods.com/#animalfree

https://www.unenvironment.org/news-and-stories/story/world-without-cheese

https://www.forbes.com/sites/lanabandoim/2018/11/16/perfect-day-partners-with-adm-to-make-milk-without-cows/

https://www.prnewswire.com/news-releases/perfect-day-on-its-way-to-bringing-animal-free-dairy-to-store-shelves-300604592.html

https://www.foodnavigator-usa.com/Article/2017/12/19/Perfect-Day-in-talks-with-food-industry-partners-to-commercialize-animal-free-dairy-ingredients

http://www.stat.gov.pl

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.