Patryk Szczepański: Sukcesem jest dogłębne poznanie produktów

Desery jego autorstwa to prawdziwe dzieła sztuki, które łączą chrupkość, kolor, delikatność i przede wszystkim doskonały smak. Serwuje ta(aaa)kie czekoladki, że po raz pierwszy odkąd jestem na diecie roślinnej poczułam, że jem “prawdziwą mleczną czekoladę”. Sam od dłuższego czasu nie je mięsa, więc idea #ChefsForChange jest mu szczególnie bliska. Przed Wami Patryk Szczepański – cukiernik, właściciel firmy doradczej Pure Sugar i od dziś oficjalnie ambasador naszej kampanii.

Weronika Pochylska: Od jak dawna profesjonalnie zajmujesz się cukiernictwem, kiedy poczułeś, że to na pewno Twoja ścieżka?

Patryk Szczepański: Cukiernictwem zajmuję się od 12 lat. Wydaje mi się że impulsem, który pokazał mi, że chcę walczyć w tym sporcie było wyjście spod skrzydeł mojego pierwszego mentora – Michała Wiśniewskiego. Wtedy zacząłem wyszukiwać w internecie wszystkiego, co związane ze światowymi trendami w cukiernictwie. W tym samym czasie zacząłem na potęgę kupować literaturę obcojęzyczną – wszystko po to, by się rozwijać.

Gdzie można spróbować efektów Twojej pracy?

Spróbować moich produktów można podczas różnych szkoleń, które prowadzę na terenie naszego kraju – w związku z tym, że zajmuję się głównie doradztwem w zakresie cukiernictwa – nie prowadzę cukierni. Od czasu do czasu gościnnie pojawiam się też na kolacjach, gdzie odpowiadam za deser / petits fours (małe słodycze lub przekąski “na jeden kęs” podawane gościom na pożegnanie, jako ostatni element kolacji degustacyjnej).

fot. Weronika Pochylska

Najlepszy roślinny deser jaki jadłeś, to:

Najpewniej będzie to zaskoczenie, ale: świeże owoce zerwane prosto z krzaka w moim ogrodzie. Najbardziej zawsze wyczekuję moreli.

Rady dla szefów kuchni i cukierników, którzy dopiero zaczynają swoje eksperymenty z kuchnią roślinną?

Osobiście uważam że sukcesem do wszystkiego w tym sporcie jest dogłębne poznanie produktów: jak działają? jak można z nich korzystać, a jak lepiej zdecydowanie ich nie używać?

Sam jakiś czas nie jadłeś mięsa – jak było, jak to u Ciebie wygląda obecnie?

Tak, od ponad półtora roku nie jem mięsa, przez rok byłem na diecie w 100% roślinnej. Bodźcem do tego były różne przemyślenia etyczne. Potem nadszedł czas kiedy po prostu stwierdziłem, że brakuje mi nabiału i tak wróciłem do diety mieszanej, jednak mięsa niezmiennie nie spożywam. Odeszły z mojej głowy również drogi krzyżowe na mięsożerców, doszedłem do wniosku że każdy jest w innym miejscu świadomości i musi mieć odpowiednią przestrzeń do własnych przemyśleń.

Najciekawsze składniki w roślinnym cukiernictwie?

Dla mnie osobiści najczęściej wykorzystywanymi składnikami są pektyny czy tłuszcze roślinne z naciskiem na masło kakaowe ze względu na szeroki wachlarz tekstur jakie pozwala osiągnąć.

fot. Jakub Wilczek

Dlaczego zdecydowałeś się dołączyć do grona ambasadorów Chefs For Change?

Postanowiłem dołączyć do Chefs For Change Polska, bo właśnie teraz jest najlepszy moment by otworzyć się na kuchnię roślinną: wszystkie trendy na świecie przemawiają za tym, że gastronomia powinna ewoluować w tym kierunku. Poza tym jest to świetna inicjatywa, która pokazuje że dania i desery oparte o produkty roślinne mogą być nie tylko tak samo smaczne, ale często nawet smaczniejsze niż te na bazie produktów odzwierzęcych.

Projekt Chefs for Change to prosta i ważna idea: więcej roślinnych posiłków w restauracjach, bistrach, domach, szkołach, instytucjach publicznych, szkołach gastronomicznych, kantynach pracowniczych – wszędzie! Aby do tego doprowadzić, zmianę należy zasiać u podstaw – w sercach i spracowanych dłoniach szefów i szefowych kuchni, kucharzy i kucharek w całej Polsce.
Zmiana dopiero się zaczyna! 

Zapraszamy do naszej społeczności wszystkie osoby, które pracują w branży gastronomicznej, mając wpływ na to, co ląduje na talerzach Polaków. Dla szefów początkujących w temacie mamy bezpłatny przewodnik, który pomoże wprowadzić wegańskie menu do restauracji, dostępny pod tym linkiem.

Chcesz dołączyć do projektu Chefs For Change Polska i zostać naszym ambasadorem lub ambasadorką? Tylko od Ciebie zależy na ile się zaangażujesz. Wspólnie z szefami i szefowymi kuchni działamy m.in.:

  • wprowadzając roślinne menu do ich restauracji/kantyny/stołówki
  • organizując roślinne kolacje charytatywne
  • występując w mediach, mówiąc o potrzebie bardziej roślinnego żywienia i gotowania
  • prowadząc warsztaty kulinarne dla szkół gastronomicznych / firm / partnerów
  • prowadząc pokazy kulinarne podczas wydarzeń osnutych wokół przyszłości jedzenia
  • pracując nad międzynarodowym roślinnym guidebookiem restauracyjnym
  • namawiając kolejnych szefów i szefowe kuchni do wprowadzania roślinnych dań.

Masz pytania? Napisz: kontakt@roslinniejemy.org
fanpage projektu Chefs For Change Polska – klik! 
Weronika Pochylska
Head of Plant Based Campaigns w Anima International i PR Manager kampanii RoślinnieJemy. Pasjonatka marketingu kulinarnego, kuchni azjatyckiej, polskich reportaży i kultury hip-hopowej. W wolnych chwilach wpatruje się w seriale osadzone w latach '80-'90, Trójmiasto i swoje zwierzęta.