NUTRITECH – Rządowy program z pulą nagród wynoszącą 100 mln zł

Jeszcze tylko do 30 września 2022 roku trwa nabór wniosków do pierwszego rządowego konkursu pod nazwą: NUTRITECH – żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu.

Dzięki programowi NUTRITECH polskie jednostki naukowe i przedsiębiorstwa mają szansę uzyskać wsparcie finansowe w rozwijaniu zdolności do tworzenia oraz wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania kierunku rozwoju gospodarce, z korzyścią dla społeczeństwa w niżej wymienionych obszarach tematycznych:

Temat 1. Nutrigenomika i biomedycyna jako narzędzie wspierające walkę z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi (m.in. chorobami dietozależnymi).

Temat 2. Żywność w leczeniu i zapobieganiu chorobom.

Temat 3. Aspekty technologiczne i gospodarcze prawidłowego żywienia.

Źródło: RoślinnieJemy

Głównym celem programu jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia w perspektywie do roku 2030 poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju.

Czytaj też: NapiFeryn BioTech – białko roślinne z rzepaku

Szczegółowymi celami programu są:

  1. Wdrożenie opracowanych rozwiązań (procesów, technologii i usług towarzyszących, produktów prozdrowotnych, planów żywieniowych) zmniejszających ryzyko występowania przewlekłych chorób niezakaźnych (m.in. chorób dietozależnych).
  2. Wdrożenie opracowanych rozwiązań (dieta spersonalizowana, produkty prozdrowotne, narzędzie wspomagające, usługi) skierowanych do osób dotkniętych przewlekłymi chorobami niezakaźnymi.
  3. Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju w procesy produkcji i dystrybucji żywności prozdrowotnej poprzez rozwiązania technologiczne.

Budżet pierwszego konkursu to 100 milionów złotych, dlatego zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na oficjalnej stronie konkursu i wykorzystania tej okazji do prac np. nad alternatywnymi źródłami białek, które z naszej perspektywy mają niewątpliwie duży potencjał na rodzimym rynku oraz wpisują się w strategię “od pola do stołu”.

Czytaj też: Projekt ProBioVege

Idealnym sposobem za zgłębienie zagadnień dotyczących konkursu oraz zaznajomenie się z tematem będzie kolejna odsłona konferencji Plant-Powered Perspectives 2022, która odbędzie się 27 i 28 października 2022 roku w Warszawie.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji oraz do zakupu biletów na stronie!

W razie pytań odnośnie konkursu do zespołu RoślinnieJemy prosimy o przesłanie swojego zapytania na: kontakt@roslinniejemy.org.


Źródła: | Pexels | Nutritech | Plant-Powered Perspectives |

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.