Największa roślinna kolacja fine diningowa w Polsce za nami!

W piątek, 10 maja w gdyńskiej Restauracji Biały Królik odbyła się pierwsza biletowana kolacja z cyklu “Chefs For Change”, w ramach którego jedni z najlepszych polskich szefów kuchni serwują roślinne, charytatywne uczty w Gdyni, Poznaniu i Warszawie. Organizatorem była nasza kampania, przy ogromnym wsparciu całej wspaniałej załogi Restauracji “Biały Królik” i najlepszych partnerów na świecie. Dochód z kolacji zostanie przeznaczony na działalność Stowarzyszenia Otwarte Klatki, walczącego o prawa zwierząt hodowlanych.

Bilety wyprzedały się tydzień przed wydarzeniem, a do kolacji zasiadło w sumie 107 gości. Kolacja została przygotowana przez ambasadorów kampanii RoślinnieJemy: Grzegorza Łapanowskiego, Marcina Popielarza, Marię Przybyszewską i Tomasza Olewskiego oraz gości specjalnych – lokalnych szefów: Rafała Koziorzemskiego (Biały Królik) oraz Jacka Koprowskiego (Restauracja Fino). 

W trakcie wieczoru odbyła się również cicha aukcja sztuki, w trakcie której goście licytowali m.in. ilustracje Anny Rudak i Dagmary Lipki, zdjęcia fotografki i aktywistki prozwierzęcej – Eli Radzikowskiej, ręcznie uszytą saszetkę od “Acosiedziwisz” czy  “las w słoiku” od gdańskiej kwiaciarni Flora Muzyka. W sumie, dzięki wydarzeniu udało się zebrać ponad 7 tysięcy złotych, które trafią na konto Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy uczestniczyć w takim epokowym wydarzeniu, bo to trochę zmienia podejście do samego jedzenia wśród wszystkich zainteresowanych, nie tylko wegan, ale ludzi, którzy lubią po prostu dobrze zjeść. – mówił w trakcie kolacji Marcin Popielarz, Chef Patron Restauracji Biały Królik, zwycięzca Plebiscytu S.Pellegrino Young Chef na najlepszego młodego szefa kuchni Europy Środkowo-Wschodniej.

– To zmiana w myśleniu i w podejściu do jedzenia. W kontekście tego by było ono dobre dla nas i dla planety. Przez wiele lat nikt o tym nie mówił i nikt się nad tym nie zastanawiał. Wykorzystywaliśmy zasoby do granic możliwości, nie zważając na to jakie będą konsekwencje. Okazuje się jednak, że doszliśmy do momentu kiedy widzimy, że planeta nie daje rady. Co ważne nie jest to opinia grupy ekologów, wegan czy społeczników, to jest refleksja naukowców na całym świecie. To co my robimy jest formą zaangażowania, które powinna mieć cała branża gastronomiczna. – dodał Grzegorz Łapanowski, pomysłodawca i założyciel Fundacji Szkoła Na Widelcu, właściciel Food Lab Studio, kucharz, prowadzący polskiej edycji programu Top Chef, ambasador akcji #RoślinnePoniedziałki

W piątkowym menu pojawiły się m.in. fermentowany szparag z emulsją z czosnku niedźwiedziego i majonezu wegańskiego, młoda biała kapustka z prażoną kaszą gryczaną i siemieniem lnianym, chłodnik z zielonego ogórka z marynowanymi białymi szparagami, risotto z kaszy pęczak z grzybami, zielonymi szparagami, botwiną, pieczoną szalotką, kalarepą i pieczonymi kawałkami boczniaka, kremowa panna cotta na mleczku kokosowym z koprem włoskim w kilku postaciach.  

Ten wieczór nie byłby możliwy bez ogromnego wsparcia naszych partnerów, więc najniższe pokłony, uściski i podziękowania od całego naszego zespołu ślemy do

 • wspaniałych szefów kuchni: Marcina Popielarza, Marii Przybyszewskiej, Grzegorza Łapanowskiego, Tomka Olewskiego, Rafała Koziorzemskiego, Jacka Koprowskiego, Sebastiana Wilczka, wszystkich sous-chefów, pomocników i kelnerów – byliście bezbłędni!
 • całego zespołu Restauracji Biały Królik i Hotelu Quadrille – najlepszych gospodarzy jakich mogliśmy sobie wymarzyć. Dziękujemy za gościnę i ogromną logistyczną pomoc w całym przedsięwzięciu!
 • Lilu Fruits – za dostarczenie świeżych warzyw, owoców i ziół, na bazie których nasi szefowie przyrządzili dania podczas piątkowej kolacji
 • TomGast & TGHome – za ogromne wsparcie w postaci dostarczenia pięknej zastawy i szkła, w których moglibyśmy serwować dania, wina i zakwasy dla naszych gości
 • Urban Vegan – za dostarczenie składników ze swojej wegańskiej hurtowni!
 • Pracowni Red Wine & Whisky – za zaserwowanie aż 3 pysznych wegańskich win i najciekawszych sommelierskich opowieści dla naszych gości
 • Zakwasowni – za odkrycie bogactwa zakwasów przed naszymi gośćmi – welcome drink w postaci złotego zakwasu i najlepszą pod słońcem kombuchę

 • Frame By Frame – ach, ta ekipa to czysta radość i pasja – dziękujemy Wam za video relację, która właśnie powstaje i za uśmiech, który wnosicie wszędzie gdzie się da! 🙂
 • Florze Muzyce – za ustrojenie stołów naszych gości pięknymi lasami w słoiku i przekazanie jednego z nich na cichą aukcję charytatywną. Dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć!
 • Joannie Ogórek – za piękną fotorelację i wspólną pracę w najlepszej atmosferze!
 • artystkom, które bezinteresownie wsparły naszą aukcję charytatywną: Annie Rudak, Dagmarze Lipce, Katarzynie Gracek, Klaudii Osiak, Malinie Tomaszewskiej, Dominice Talaśce, Acosiedziwisz, Eli Radzikowskiej – jesteście wspaniałe!
 • roślinnej cukierni Fukafe, która przygotowała piękne i pyszne mono porcje roślinych deserów w podziękowaniu dla naszych szefów kuchni
 • firmie Majobez za majonezowe wsparcie produktowe!
 • patronom medialnym: Trójmiasto.pl, Esce, Kuchni Plus, Horeca Trends, HoReCa Business Club i wszystkim redakcjom, które pojawiły się na naszej kolacji/śniadaniu prasowym dotyczącym całego projektu.

 

Zachęcamy Was również do obejrzenia zdjęć i przeczytania relacji z piątkowego wieczoru, która już pojawiła się na portalu Trójmiasto.plklik!

Zainteresowane osoby mogą wziąć udział w jednej z dwóch kolejnych, zaplanowanych w tym roku kolacji “Chefs For Change”: w Poznaniu (14 czerwca, Concordia Taste) i w Warszawie (2 października).

Więcej informacji oraz link do zakupu biletów znaleźć można na stronie internetowej projektu.

A już wkrótce w Trójmieście ruszamy z lokalnym cyklem warsztatów pod szyldem #ChefsForChange. Co dwa tygodnie w studiu kulinarnym Skoma Food Club nasi ambasadorzy będą prowadzili profesjonalne szkolenia z różnych dziedzin kuchni roślinnej dla innych profesjonalistów – kucharzy, pomocników, nauczycieli szkół gastronomicznych. Niedługo szczegóły!

Zdjęcia: Joanna Ogórek Photography – klik!

Weronika Pochylska
Head of Plant Based Campaigns w Anima International i PR Manager kampanii RoślinnieJemy. Pasjonatka marketingu kulinarnego, kuchni azjatyckiej, polskich reportaży i kultury hip-hopowej. W wolnych chwilach wpatruje się w seriale osadzone w latach '80-'90, Trójmiasto i swoje zwierzęta.