Najlepszy produkt roślinny 2020 – zaczynamy!

Koniec grudnia i pierwsze tygodnie stycznia to zawsze ekscytujący czas w zespole RoślinnieJemy. Także w tym roku, pomimo pandemii, nie zwalniamy tempa: rozsyłamy kartki świąteczne, podsumowujemy naszą całoroczną aktywność, planujemy kluczowe projekty nowego roku. Przede wszystkim jednak skupiamy się na tym, by wspólnie wyłonić najlepsze roślinne produkty i marki kończącego się roku. Dziś startuje Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2020. Oprócz znanych już z poprzednich edycji kategorii, w tym roku przyznamy tytuły w dwóch nowych obszarach. Nasz plebiscyt niezmiennie opiera się na Waszych głosach – zapraszamy do głosowania!

Nowa rzeczywistość narzucona przez pandemię COVID-19 odbiła się na naszych decyzjach konsumenckich – jak wskazuje Mintel, w maju 2020 już 20% Polaków postrzegało dietę roślinną jako atrakcyjną. Podczas konferencji Plant-Powered Perspectives, Aldona Padula z Nielsen wspominała o dynamicznym rozwoju rynku produktów roślinnych w Polsce. Według danych Nielsen, wartość tego rynku we wrześniu 2020 roku była równa 443 mln zł. Mimo, że poszczególne kategorie produktów roślinnych wciąż stanowią odsetek wartości kategorii ich odzwierzęcych odpowiedników, Nielsen obserwuje dwucyfrowe wzrosty sprzedaży w poszczególnych kategoriach w porównaniu do poprzedniego roku (w tym chociażby 30-procentowy wzrost wartości kategorii roślinnych alternatyw nabiału, więcej informacji np. tutaj). Według danych Mintel już 13% nowych produktów wdrażanych na półki sklepowe w Polsce w okresie od sierpnia 2019 roku do lipca 2020 roku oznaczone było jako roślinne lub wegańskie.

Zawężenie listy produktów w ramach głównej kategorii w plebiscycie RoślinnieJemy: najlepszy roślinny produkt roku 2020 sprawiło nam sporo trudności – ostatnie dwanaście miesięcy obfitowało w roślinne debiuty i nie było tygodnia, by warte uwagi pozycje nie pojawiały się na sklepowych półkach praktycznie we wszystkich kategoriach. Więcej roślinnych alternatyw mięs i nabiału, więcej pysznych dań gotowych i słodyczy – przez cały rok zadawaliśmy sobie pytanie, czy to już ten czas, kiedy swobodnie możemy zacząć porównywać polski rynek z dostępnością produktów roślinnych chociażby za Odrą.

2020 rok obfitował w debiuty roślinnych brandów – także w tym roku głosować będziemy na najlepszą nową roślinną markę. Tę kategorię wypełniają start-upy takie jak Rośleko czy Endorfiny, ale także nowe brandy rynkowych liderów, w tym chociażby roślinna linia  produktów Ave Vege Bakomy czy napoje roślinne Sonko. Znalazło się tu też miejsce dla polskiej odpowiedzi na Huel – warszawskiego Yoush, czy roślinne alternatywy sera Veganation z Katowic.

Pierwszą z nowych kategorii, które pojawiają się w tegorocznym formularzu do głosowania jest Firma – Game Changer. W ramach tej kategorii wybieramy markę, której działania w największym stopniu przyczyniają się do zwiększenia dostępności dobrych produktów roślinnych. Firmy nominowane w tej kategorii to nie tylko producenci żywności. Znalazło się tam także miejsce dla sieci handlowych, które aktywnie poszerzają ofertę produktów roślinnych, również w ramach marek własnych.

Pomimo trudnej sytuacji gastronomii, rok 2020 obfitował w co najmniej interesujące debiuty, zarówno u rodzimych restauratorów, jak i w menu międzynarodowych sieci. W tej kategorii wskazaliśmy 8 roślinnych debiutów. Wśród nich znalazły się między innymi, roślinne nuggetsy w Bobby Burger, roślinne-mięsne klopsiki w IKEA, a także debiut marki GoPlant w lokalnych restauracjach (w tym między innymi w warszawskim No Problem), czy pączki w warszawskiej sieci piekarni Putka. 

Zdecydowaliśmy się wprowadzić także nową kategorię – nagrodę Chefs for Change, którą przyznamy najlepszemu nowemu roślinnemu produktowi dedykowanemu gastronomii. W tej kategorii nominowane zostały między innymi roślinne alternatywy mięsa od The Vegetarian Butcher, GoPlant, Qurczak czy Garden Gourmet, ale też roślinne śmietany Flora (Upfield) czy lody Zielony Talerz. Za wybór zwycięskiego produktu w tej kategorii odpowiadać będzie jury, w którego skład wchodzą: Malka Kafka (Tel Aviv), Maciej Sobolewski (Bobby Burger), Bartek Filipowicz (Syto), Rafał Koziorzemski (Biały Królik) i Sabina Sosin (RoślinnieJemy). 

Ładuję…

Głosy będziemy zbierać przy wykorzystaniu poniższego formularza do 15 stycznia. Każda osoba biorąca udział w plebiscycie może wziąć udział w głosowaniu jednokrotnie – dublujące się głosy będą usuwane. Wyniki plebiscytu ogłosimy online podczas Gali RoślinnieJemy w dniu 28 stycznia. Plebiscyt swoim patronatem objęły magazyn Handel i portal Handel Extra. 

Maciej Otrębski
Jem pizzę, piję kombuchę, lubię kiedy słowa brzmią dobrze, a innowacyjne idee stają się rzeczywistością. W Roślinniejemy zajmuje się współpracą z partnerami biznesowymi. Odpowiadam też za konferencję Plant-Powered Perspectives. Wcześniej byłem zaangażowany w tworzenie Eataway, największej platformy meal-sharingowej w centralnej części Europy, organizuję także wydarzenia w ramach TEDxKraków. Porozmawiajmy!