JUST Egg coraz bliżej wejścia na rynek polski

W marcu pisaliśmy już o firmie Eat Just i jej śmiałych planach ekspansji na rynek europejski oraz chiński. Firma oferująca między innymi roślinne zastępniki jaj kurzych przedstawia swoje produkty w dwóch formach: płynnej oraz uformowanej jako placek, który może być użyty np. w kanapkach. JUST Egg to produkt interesujący z kilku powodów, które zyskały na znaczeniu przez ostatnie miesiące trwającej epidemii.

Epidemia i wzrost zainteresowania jedzeniem roślin

Od dłuższego czasu produkty firmy Eat Just dostępne są w Stanach Zjednoczonych. Bez problemu można znaleźć je w sklepach takich sieci, jak: Walmart, Kroger czy Whole Foods Market. Coraz częściej roślinne jajka widziane są także w barach szybkiej obsługi, gdzie liczy się czas oraz czystość surowca. Podłożem tego zjawiska jest m.in. epidemia koronawirusa, która przeniosła się prawdopodobnie z małego ssaka łożyskowego na człowieka.

Zaistniałe okoliczności skłoniły wiele osób do rezygnacji z potraw mięsnych i odzwierzęcych na rzecz tych roślinnych. Duże firmy także chętniej w nie inwestują, uważając je za bezpieczniejsze i widząc rosnący popyt. Tak też w kwietniu 2020 roku firma Eat Just odnotowała znaczący wzrost sprzedaży swoich produktów – 200% w stosunku do kwietnia 2019. Nic dziwnego, że roślinny producent coraz śmielej mówi o planach na rozwój.

Zgodnie z wynikami najnowszych badań firmy Mintel, na temat podejścia społeczeństwa brytyjskiego do niejedzenia mięsa, produkty roślinne pozyskują ich powszechne uznanie. Jako argument za przejściem na dietę roślinną badani podawali m.in. ochronę środowiska oraz poprawę swojego zdrowia. Co więcej, 79% spośród grupy badawczej uznało, iż jedzenie produktów roślinnych wiąże się ze wzrostem dobrego samopoczucia.

Czytaj też: Jak rozwija się rynek produktów roślinnych w Szwecji?

JUST Egg w Chinach

Eat Just przyznaje, że główny składnik ich produktów uprawiany jest na terenie Chin oraz Afryki. W USA dochodzi do finalnego etapu produkcji. Było więc kwestią czasu, aby Chiny zainteresowały się wdrożeniem u siebie produktu JUST Egg. Co więcej, firma JUST działa już w Chinach na głównych platformach handlu e-commerce, takich jak: TMall i jD.com, i ma nawet swój oddział w Szanghaju.

W 2019 roku JUST Egg chciało wkroczyć do Chin ze sprzedażą swoich produktów. Państwo Środka już wtedy było zainteresowane bezpiecznymi produktami spożywczymi pochodzenia roślinnego. W końcu miało u siebie przypadki ptasiej i świńskiej grypy. Dużo słyszało się także o zakażeniach mających podłoże w kontrowersyjnych zwyczajach panujących w niektórych częściach Chin. Jedzenie nieprzebadanego mięsa psów czy nietoperzy skutkowało już zakażeniami, które przenosiły się w końcu na człowieka. Gdy przyszedł czas na koronawirusa, czara goryczy w Chinach się przelała.

Firma Eat Just, która już w 2019 roku wyruszyła do Chin z ofertą skierowaną do sektora e-commerce, sklepów detalicznych oraz punktów gastronomicznych, może czuć narastające przekonanie, że ich produkty zyskają popularność w Państwach Środka. Roślinne jaja posiadają najbardziej cenione dziś atrybuty, czyli bezpieczeństwo i higienę żywności. Te z kolei doskonale wpisują się w obecne trendy i oczekiwania konsumenckie, zwłaszcza w Chinach.

Just Eggs jaja z fasoli

Czytaj też: Beyond Meat vs Impossible Foods – na podbój Europy

Mniejsze koszty produkcji, niższa cena, większa dostępność

Eat Just nieustannie dąży do zmniejszenia kosztów produkcji JUST Egg. Nowatorska marka spożywcza chce, by ceny jej flagowego produktu były porównywalne z cenami standardowych jaj. Dzięki temu roślinne jaja staną się dostępne niemal dla każdego. Jedynym sposobem na osiągnięcie tego celu jest współpraca z gigantami przemysłu spożywczego.

Właśnie dlatego firma Eat Just nawiązała niedawno współpracę ze spółką Michael Foods, korporacją związaną z Post Holding i jednym z największych producentów oraz dostawców jaj kurzych. Michael Foods wyraził chęć wejścia we współpracę z Eat Just w celu promocji i sprzedaży roślinnych jaj na terenie USA. Dla producenta JUST Egg oznacza to ogromny wzrost produkcji i zwiększenie dostępności ich oferty w świecie gastronomii.

Josh Tetrick, współzałożyciel i CEO Eat Just, mówił z dumą o tym, jak działania jego firmy stanowią jeden z bardziej znaczących przykładów we współczesnym biznesie, gdzie rozwinięta technologia produkcji pożywienia opartego na roślinach, w połączeniu z rozbudowaną infrastrukturą, może oferować roślinne produkty ludziom na całym świecie.To prosta droga do sukcesu JUST Egg.

JUST Egg w Europie

Sprzedaż JUST Egg w Europie wciąż jest na etapie dyskusji, natomiast firma Eat Just podpisała już umowę dystrybucyjną z włoskim producentem i dystrybutorem jaj, grupą Eurovo. Trudnością w wejściu produktu na rynek europejski są unijne regulacje. Fasola mung, jako źródło białka, musi być w Europie lepiej przebadana i poznana. Wówczas, gdy te kwestie zostaną zrealizowane, JUST Egg najpewniej trafi do Europy, a w tym zapewne także do Polski.

Źródła: (1) foodnavigator.com | (2) foodnavigator.com | mintel.com

Dominika Cianciara-Myga
Miłośniczka wszystkiego, co naturalne. Założycielka firmy Content Slow, psia i kocia mama. Poza pracą maluje, śpiewa i pisze do szuflady. Uwielbia czuć przestrzeń, nie boi się samotności, chociaż ceni sobie także inspirujące spotkania.