Garść roślinnych newsów – podsumowanie września

Przedstawiamy podsumowanie tego, co działo się we wrześniu na roślinnym rynku. Wyraźnie widać, że duzi gracze odpowiadają na potrzeby konsumentów oraz dostrzegają potencjał wciąż rozwijających się firm.
A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o roślinnych trendach, serdecznie zapraszamy na konferencję Plant-Powered Perspectives 2021, która w tym roku odbędzie się w dwóch wymiarach: na żywo oraz online w dniach 14.10-15.10.2021. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie konferencji Plant-Powered Perspectives.

 • Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę Nielsen można zaobserwować zwiększone zainteresowanie produktami roślinnymi. Notuje się wzrost sprzedaży napojów roślinnych o 25%, a roślinnych dań gotowych i mrożonek o 35%. Największy zauważalny wzrost dotyczy zamienników jogurtów (wzrost o 59%).

Czytaj też: Czy to początek końca mięsnej ery?

 • Firma Hortex rozpoczęła sprzedaż roślinnych produktów. W ich ofercie znajdziemy klopsiki oraz burgery. Pełna dystrybucja produktów rozpocznie się w październiku. Oprócz wcześniej wymienionych pozycji Hortex oferuje również dania gotowe – mieszankę warzyw z roślinnymi klopsikami lub kurczakiem wraz z ryżem lub kaszą i saszetką z przyprawami. Głównym składnikiem tych produktów jest soja.

 • Bezmięsny niedawno przedstawił swoje nowe roślinne produkty: kaszankę, salami oraz kabanosy serowe. Ponadto firma rozpoczyna prężne prace nad dystrybucją swoich zamienników na rynek europejski.

 • Dandies zapowiada, że latem 2022 roku zostanie wprowadzony wegański krem piankowy. Pianki będą pozbawione żelatyny oraz białka jaja kurzego, a to właśnie te składniki sprawiały, że nie były one odpowiednie dla wegan i wegetarian.

 • Nowa roślinna marka, Vegenuts, wchodzi na rynek ze swoją linią owsianek instant z napojem kokosowym. Ich produkty są doskonałymi zamiennikami tradycyjnych owsianek – zostały dostosowane do potrzeb wegan. Zgodnie ze słowami Małgorzaty Krześniak, dyrektorki firmy SYS Foods, premiera Vegenuts odbędzie się w formie online z uwagi na rosnące zainteresowanie zakupami przez internet i będzie miała miejsca najpierw we Frisco.pl. W sprzedaży stacjonarnej produkty pojawią się późniejszą jesienią.

 • OneDayMore powiększa swoje możliwości produkcyjne. To odpowiedź na potrzeby konsumentów – liczba tych, którzy oczekują roślinnej żywności, wciąż wzrasta. Roślinne burgery, kiełbaski, klopsiki i mielone tej marki mają trafić na sklepowe półki na przełomie października i listopada.
Źródło: Edgar Castrejon
 • Prezes KFC, Kevin Hochman, uchyla rąbek tajemnicy i mówi, że firma podjęła pracę nad doskonaleniem roślinnego kurczaka. Powód takiego przedsięwzięcia jest prosty – zauważono wzrost zapotrzebowania na menu roślinne. Zgodnie z wypowiedzią Hochmana dystrybucja w Stanach Zjednoczonych ma się rozpocząć „wkrótce”; szczegóły na ten moment nie są znane.

 • W Chinach KFC wprowadziło roślinne lody. Dostępne są dwa smaki: truskawkowy i czekoladowy, a lody produkowane są na bazie napoju owsianego marki Oatly.

 • W Tajlandii KFC wprowadziło roślinne nuggetsy z… popcornu! Produkt został opracowany przez firmę Meat Zero i na ten moment jest dostępny jedynie w dwóch restauracjach, ale KFC pragnie poszerzyć swoją ofertę o inne placówki.

Czytaj też: Kolejna sieć z roślinną kanapką

 • 100 restauracji w Hong Kongu z dniem 4 października wprowadzi do swojego menu dania z wykorzystaniem roślinnej wieprzowiny marki Impossible Foods. Zanim restauratorzy przekonali się do tego pomysłu, firma Impossible Foods przeprowadziła ślepą próbę, w której wzięło udział ponad 200 konsumentów. Aż 54% badanych wybierało potrawę roślinną zamiast potrawy mięsnej!

 • Burger King stał się pierwszą siecią typu fast food, która wprowadza roślinne menu w Afryce. Na południu kontynentu w ofercie pojawią się takie potrawy jak roślinny Whooper, roślinny Royale oraz roślinne Nuggetsy – wszystkie bazują na produktach marki The Vegetarian Butcher.

 • W Wielkiej Brytanii McDonald’s wprowadza roślinnego burgera McPlant. Dystrybucja rozpoczęła się 29 września w 10 restauracjach, a ich liczba ma wzrosnąć aż do 250 do 13 października. Pierwsze skrzypce w tej potrawie odgrywa produkt marki Beyond Meat oraz  stworzony na tę okazję roślinny sos. McDonald’s zadeklarował ponadto, że pozycja będzie przygotowywana na specjalnie przeznaczonych do tego grillach z wykorzystaniem sprzętu dedykowanego jedynie produkcji roślinnej.

 • Cztery berlińskie uniwersytety zastąpią 96% menu w swoich 34 stołówkach wersją roślinną już tej jesieni. Wszystko po to, aby skuteczniej walczyć ze zmianami klimatu. W nowym menu ma się pojawić m.in. micha ze słodkimi ziemniaczkami i marynowanymi burakami oprószona sezamem.

 • Jeszcze w tym roku sześć szkół z Waszyngtonu i Kalifornii wprowadzi roślinne nuggetsy do menu swoich stołówek, z których usług korzysta około 125 000 uczniów. Nuggetsy te są produktem start-upu Rebellyous Foods z Seattle. 

 • Costa Coffee dodała do swojej oferty we wszystkich punktach w Polsce roślinną bitą śmietanę. Vege Kreme była najpierw testowana w Warszawie i Krakowie, a jest ona produktem europejskiej marki Flora Professional Plant, której właścicielem jest Upfield.

Czytaj też: Rekordowy rok dla alternatyw białka

 • Starbucks jest w trakcie testowania roślinnej bitej śmietany z roślin strączkowych. Aktualnie próba trwa w dwóch lokalach w Seattle.

W dniach 14-15 października odbędzie się wcześniej wspomniana konferencja Plant-Powered Perspectives 2021, którą znajdziecie również na Facebooku. Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy, pod tym linkiem można zakupić bilety.
Do zobaczenia na konferencji!

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.