Garść roślinnych newsów – podsumowanie października

Roślinny rozwój nie zwalnia tempa. Przychodzimy do Was z imponującą garścią wiadomości z października.

 • Dla RoślinnieJemy początek października był wyjątkowo pracowity ze względu na odbywającą się w dniach 14 i 15 października konferencję Plant-Powered Perspectives. O tym, co się tam działo, możecie przeczytać tutaj.
 • Polsoja nawiązała współpracę z Plant-Tec Europe. Dzięki wsparciu inwestora Polsoja planuje poszerzenie swojej oferty o nowe roślinne propozycje i ekspansję na rynek europejski.
 • Marka Olewnik uzupełnia swoją mięsną ofertę o kolejne roślinne zamienniki. Od 1 października rozpoczęła się sprzedaż roślinnych kabanosów w trzech wariantach – kabanosy roślinne z buraczkami, kabanosy roślinne pikantne, kabanosy roślinne ekstra. Dobra Kaloria również poszerzyła swoje portfolio – wypuściła na rynek nowy produkt, roślinną białą kiełbasę. Nowa alternatywa od tej firmy bazuje głównie na płatkach ryżowych i składnikach pochodzących z pszenicy.
 • Roślinne zamienniki owoców morza i ryb są w tym roku na fali. Szwedzki start-up Hooked rozpoczął sprzedaż swoich trzech produktów w szwedzkich sklepach. W wywiadzie CMO firmy zapowiedziała, że niedługo ukaże się alternatywa dla rozdrobnionego łososia. Roślinny filet z łososia jest już natomiast dostępny w Wielkiej Brytanii pod szyldem marki Plant Pioneers w sklepach Sainsbury’s. Głównymi składnikami są: chlebowiec, boczniak królewski i wodorosty. Nie są to jedyne firmy, które zainwestowały w opracowanie roślinnej ryby. Austriacka marka Revo Foods wprowadza swoją roślinną alternatywę dla łososia w supermarketach w całym kraju, a w międzyczasie planuje międzynarodową ekspansję.

Czytaj też: Ahoj na roślinny połów

Źródło: RoślinnieJemy
 • Duzi gracze nie zostają w tyle. Nestle wprowadziło nowy produkt – do ich roślinnego tuńczyka (dostępnego od zeszłego roku) dołączają roślinne krewetki. Nie jest to jednak jedyny nowy produkt od Nestle – od tego miesiąca w europejskich marketach możemy znaleźć również jajka (sprzedawane w płynnej formie), z których można przyrządzić jajecznice, omlety oraz wypieki.
 • JUST Egg! jest jedną z najlepiej rozpoznawanych marek sprzedających zamienniki jajek za oceanem. W tym miesiącu miało miejsce wydarzenie, które umożliwi firmie ekspansję do Europy, bowiem Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ESFA) zatwierdził kluczowy składnik tych produktów, białko fasoli mung, do użytku na terytorium Unii Europejskiej.
 • Szkoła kulinarna Le Cordon Bleu poszerza swoją ofertę o kursy poświęcone roślinnym wypiekom patisserie. W tym miesiącu świętowali też studenci, którzy ukończyli kurs z roślinnej sztuki kulinarnej.
 • Kilka miesięcy temu ukazało się na rynku mleko z ziemniaków DUG. Wygląda na to, że nie będzie to jedyny produkt używający ziemniaków jako bazowego składnika. W tym miesiącu brytyjska firma Branston oświadczyła, że planuje produkcję zamienników mięsa z białka pozyskiwanego z tych warzyw.
 • Cena to jeden z trzech najważniejszych czynników, którymi przy zakupach kierują się konsumenci. Dla wielu za wysoka cena jest przeszkodą w zakupie roślinnych alternatyw. W Wielkiej Brytanii Tesco postarało się o zmniejszenie tej bariery poprzez obniżenie cen roślinnych produktów marki Plant Chef.
 • Ten miesiąc kończy się słodkim akcentem – firma Lindt poinformowała o planach wprowadzenia nowych roślinnych czekolad na bazie napoju owsianego w dwóch wariantach – rozpływająca się w ustach smooth, a druga z dodatkiem orzechów laskowych.
 • Wraz z początkiem minionego miesiąca w wybranych lokalach sieci Telepizza do oferty dodano roślinne pizze z serem gouda marki Violife.
 • Brytyjskie Deliveroo, które zanotowało 105% wzrost sprzedaży roślinnego jedzenia,  przewiduje, że podczas tegorocznych świąt co piąty mieszkaniec wysp sięgnie po wegetariańskie bądź wegańskie dania.
Diana Tokarska
Absolwentka kierunku technologia żywności, której zależy na podejmowaniu rozmowy o zrównoważonym systemie żywności. Ciekawa nowych miejsc i smaków, uwielbia spędzać czas wśród natury.