Garść roślinnych newsów – podsumowanie listopada

Zapraszamy Was na podsumowanie wiadomości z roślinnego rynku z ostatniego miesiąca.  

Alternatywy mięsa

 • Izraelska firma Redefine Meat rozpoczyna sprzedaż roślinnych alternatywy mięsa wydrukowanego w technice 3D na rynku europejskim. Redefine Meat wprowadziła na rynek, jak twierdzi, pierwsze na świecie kawałki wołowiny i jagnięciny na bazie roślin. Zostały one docenione przez szefa kuchni – Marco Pierre White’a wyróżnionego trzema gwiazdkami Michelin – który dodał je do menu w swoim restauracjach. „Jest to najbardziej pomysłowa rzecz, jaką widziałem przez 45 lat mojego bycia w kuchni. Myślę, że zrewolucjonizuje to nasz świat” – mówi Marco Pierre White.
 • Firma Impossible Foods wprowadziła na rynek roślinne klopsiki, które zadebiutują w amerykańskim Walmarcie. Impossible Foods zebrał kolejne 500 milionów dolarów, zwiększając dotychczas zebrane fundusze do 2 miliardów dolarów.
 • Jedna z największych na świecie firm zajmujących się przetwórstwem mięsa, JBS, wchodzi na rynek białek hodowanych metodą komórkową. JBS zamierza kupić hiszpańską firmę, Biotech Foods, która produkuje mięso właśnie tą metodą. Ponadto JBS ogłosił, że otwiera w Brazylii centrum badawczo-rozwojowe mięsa uprawnego.

Czytaj też: Czy to początek końca mięsnej ery?

 • Rząd Wielkiej Brytanii zainwestował 1 milion funtów w Roslin Technologies, aby wesprzeć ich pracę nad rozwojem i komercjalizacją linii komórek macierzystych, co mogłoby pomóc firmom spożywczym w produkcji mięsa komórkowego.
 • Mycorena opracowała rzekomo pierwszą na świecie alternatywę tłuszczu na bazie grzybów, która zachowuje się tak samo jak tłuszcz zwierzęcy. Mycorena ma nadzieję, że będzie to składnik, który „przeniesie alternatywne mięso na wyższy poziom”.
 • Firma Bezmięsny w tym roku zaczęła ekspansję na rynku europejskim pod nazwą „Plenty Reasons” i ich produkty pojawiły się między innymi w Słowenii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. „Produkty się bardzo obroniły. Nasi europejscy sąsiedzi bardzo polubili niezwykle wyrazisty smak naszych produktów, który bardzo odróżnia się od produktów konkurencyjnych i lokalnych. Nie celujemy w lokalne smaki. Przynosimy te, które sami stworzyliśmy w Polsce” – podkreślił Rafał Czech, współzałożyciel firmy Bezmięsny.
 • Pozostając przy polskich produktach, w listopadzie kiełbaski roślinne OneDayMore pojawiły się na półkach Lidla, a w Biedronce można było zakupić klopsiki tej marki. Alternatywy opierają się głównie na białku grochu z dodatkiem białka z pestek dyni i brązowego ryżu. Ponadto zawierają one witaminę B12, którą należy suplementować, gdy nie spożywamy produktów odzwierzęcych. 
 • Zastanawialiście się jakich nowych alternatyw mięsa możemy spodziewać się w przyszłości? Azjatycka marka Ayam Brand przewiduje, że mięso roślinne w puszkach może być kolejnym rewolucyjnym produktem, który spełni wymagania konsumentów w zakresie większej wygody i przystępności cenowej.
Źródło: Juicy Marbles

Alternatywy nabiału

 • W Wielkiej Brytanii pojawił się nowy produkt od Violife Foods, a jest nim roślinny ser camembert. Violife sugeruje pieczenie go w piekarniku zawiniętego w ciasto francuskie lub parowanie z orzechami, owocami i winem jak tradycyjną wersję. 
 • Firma Danone zainwestowała 49 milionów dolarów, aby przekształcić jeden ze swoich francuskich zakładów mleczarskich na fabrykę napoju owsianego dla marki Alpro.
 • Jak już mówimy o alternatywach mleka, to warto wspomnieć o firmie Oatly, która otworzyła w tym miesiącu swoją pierwszą fabrykę w Chinach. Nowa fabryka będzie w stanie wyprodukować 150 mln litrów produktów na bazie owsa rocznie. Firma Oatly zaprezentowała również nową linię bezmlecznych mrożonych batoników deserowych, które będą sprzedawane w Stanach Zjednoczonych.
 • Firma General Mills, Inc. wprowadziła na rynek roślinną markę Bold Cultr, opracowaną dzięki wewnętrznemu akceleratorowi. Jej pierwszym produktem jest alternatywa dla serka śmietankowego, która zawiera białko serwatkowe pochodzenia niezwierzęcego od Perfect Day.
Źródło: RoślinnieJemy

Pozostałe roślinne ciekawostki

 • Magazyn TIME umieścił wegańskiego tuńczyka wyprodukowanego przez startup Kuleana na prestiżowej liście 100 Najlepszych Wynalazków 2021 roku. TIME zebrał nominacje od swoich redaktorów i korespondentów oraz czytelników, a następnie ocenił kandydatów pod kątem kryteriów takich jak: oryginalność, kreatywność, skuteczność, ambicja i wpływ. Wegański tuńczyk firmy Kuleana został wybrany ze względu na wyjątkową listę składników (obejmującą algi, koji, rzodkiew, bambus i ziemniaki), jego właściwości prozdrowotne i potencjał – roślinny produkt może ułatwić zmniejszenie połowów tuńczyka.
 • Według badań z Uniwersytetu Oksfordzkiego przejście na dietę bezmięsną może pomóc obniżyć koszty spożywanej żywności nawet o jedną trzecią. Według naukowców największą szansę na przejście  na dietę wegańską, wegetariańską lub fleksitariańską mają kraje takie jak USA i Wielka Brytania, a także Australia i część Europy Zachodniej.
 • W Polsce na platformie Uber Eats działa aż 860 restauracji serwujących wegańskie dania, co sprawia, że wybór roślinnych opcji jest szeroki i wygodny. Ponadto według niedawno opublikowanego raportu Pyszne.pl liczba zamówień wegańskich i wegetariańskich dań wzrosła z niecałych 18 tysięcy w 2019 roku do prawie 80 tysięcy w 2021.
Diana Tokarska
Absolwentka kierunku technologia żywności, której zależy na podejmowaniu rozmowy o zrównoważonym systemie żywności. Ciekawa nowych miejsc i smaków, uwielbia spędzać czas wśród natury.