Garść roślinnych newsów – podsumowanie lipca

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy podzielić się z Wami wybranymi nowinkami ze świata roślinnych produktów. Czas na podsumowanie tego, o czym mówiło się w lipcu!

 • Przewiduje się, że do 2035 roku białko pochodzenia roślinnego będzie stanowić 11-22% światowego rynku. W związku z rosnącym zainteresowaniem produktami roślinnymi Venture INC przygotował obszerny raport – Rynek FoodTech i alternatywnych białek na świecie i w Polsce – mający na celu skompilowanie informacji o branży FoodTech z naciskiem na sektor alternatyw produktów odzwierzęcych. Raport tłumaczy, czym jest rynek FoodTech oraz jak prezentuje się on w Polsce i za granicą, przywołując statystyki i przykłady firm, które są ważne dla tego sektora.
 • Prognozy przewidują, że sektor roślinnych produktów będzie rósł na dwucyfrowym poziomie. Według raportu Roślinne alternatywy w Polsce: rynek, konsumenci i trendy opublikowanego przez Fundację ProVeg Polska rynek roślinnych alternatyw w Polsce jest w początkowej fazie rozwoju. Jednocześnie ma duży potencjał dla startupów ze względu na wysoki popyt w kraju i możliwości ekspansji na rynek europejski, gdzie polskie produkty są konkurencyjne. Raport podkreśla też, że zainteresowanie produktami roślinnymi nie jest tylko tymczasowym trendem, a widoczne już teraz duże zaangażowanie koncernów będzie kluczowe dla rozwoju tej kategorii.

Czytaj też: Wzrost sprzedaży roślinnych produktów w Polsce

 • Firma Nabati zamierza wprowadzić roślinne jajka w płynie na bazie dość nietypowego składnika, jakim jest fasola łubinu. Za to izraelski start up YO-Egg planuje rozpocząć dystrybucję (na początku w obrębie gastronomii) zamiennika jajek sadzonych, który według YO-Egg smakiem, wyglądem i teksturą, ale również zbliżoną wartością odżywczą odwzorowuje jajko kurze. 
 • Firma Novish wkracza na polski rynek, co oznacza dla nas lepszy dostęp do alternatyw ryb i owoców morza
 • Natomiast Primavika rozpoczęła sprzedaż roślinnego tuńczyka.
 • Na rynku roślinnego nabiału pojawił się nowy zamiennik mleka na bazie ziemniaków, który jest owocem współpracy szwedzkiej marki DUG i profesor Evy Tornberg z Uniwersytetu w Lund. Warto podkreślić, iż mleko z ziemniaków ma bardzo niski ślad węglowy porównaniu do innych alternatyw.
 • Marka Alpro wprowadziła jogurt grecki na bazie owsa i kokosu, który do tej pory był dostępny tylko w wersji sojowej.
 • Beyond Meat rozpoczął sprzedaż roślinnych nuggetsów w restauracjach w Stanach Zjednoczonych. Niedługo po tym Impossible Foods ogłosiło, że prace nad ich roślinnymi nuggetsami dobiegają końca i konsumenci mogą spodziewać się ich jesienią tego roku. Jest to pierwszy produkt tej firmy, który prawdopodobnie będzie dostępny w Europie, gdyż nie zawiera heme. Heme to składnik odpowiedzialny za tak dobrze odwzorowany smak mięsa w innych produktach od Impossible Foods, ale zabroniony jako dodatek w żywności na rynku europejskim, ponieważ jest modyfikowany genetycznie.
 • Roślinne burgery zaczną pojawiać się w menu tysięcy szkół i szpitali w Stanach Zjednoczonych. Taka zmiana jest wynikiem partnerstwa Sodexo, specjalizującego się w usługach gastronomicznych, z firmą Kellogg’s Away From Home, która oferuje produkty marki MorningStar Farms.
  Diana Tokarska
  Absolwentka kierunku technologia żywności, której zależy na podejmowaniu rozmowy o zrównoważonym systemie żywności. Ciekawa nowych miejsc i smaków, uwielbia spędzać czas wśród natury.