Garść roślinnych newsów – podsumowanie kwietnia

W kwietniu zazieleniły się nie tylko drzewa, ale również półki w sklepach – pojawiło się wiele nowych roślinnych opcji, dzięki którym święta wielkanocne i majówka mogły stać się bardziej roślinne. 

  • Według danych GfK Polonia w ciągu roku wartość sprzedaży roślinnych alternatyw dla mięsa i nabiału wzrosła o odpowiednio 103% i 40%. Łącznie wartość sprzedaży w Polsce w tych dwóch segmentach wyniosła 1,5 mld PLN. 
  • Polacy niezmiennie zachwycają się produktami marki Dobra Kaloria, co widać chociażby w plebiscycie na Roślinny Produkt Roku. Roślinne kiełbaski, burgery czy pasztety tej marki być może wkrótce zagoszczą również na półkach zagranicznych rynków – marka Dobra Kaloria nawiązała współpracę z firmą Mokate, która przejmie 50% udziałów spółki i umożliwi jej międzynarodowy rozwój.
  • W przygotowaniu na święta wielkanocne i majówkę firmy takie jak Dobra Kaloria, Bezmięsny i One Day More podzieliły się wieściami o produktowych nowościach w sam raz do żurku i na grilla. Na sklepowych półkach znajdziemy między innymi burgera a la wołowego (Dobra Kaloria), kiełbaski a la chipotle cheddar (Dobra Kaloria), Okurcze! burgery (Bezmięsny), shoarmę (Bezmięsny), koftę (One Day More) i burgery (One Day More) w dwóch różnych kompozycjach smakowych – ze śliwką lub ananasem. A to tylko przykłady tegorocznych nowości!
  • Na polskim rynku debiutuje nowa marka – Planty – oferująca zamienniki mięsa z dobrze znanych konsumentom i konsumentkom składników (grochu, buraka, pieczarek i ciecierzycy) takie jak burgery, kiełbaski, dukaty czy klopsiki.
Źródło: RoślinnieJemy
  • Na scenie alternatyw dla mięsa kurczaka pojawił się warszawski start-up Plantway, który wykorzystuje białko grochu do stworzenia produktów w trzech wersjach (klasyk, gyros, curry). Obecnie znajdziecie je wyłącznie online.
  • Uwagę konsumentów może zaskoczyć fakt, że produkty Polsoi zniknęły z półek. Nie martwcie się – znajdziecie je w nowych opakowaniach pod siostrzaną marką Well Well. Rebrandingowi towarzyszy wypuszczenie nowych produktów – na sklepowych półkach znajdziecie między innymi roślinną kiszkę ziemniaczaną.
  • Roślinna alternatywa dla jajka marki Just Egg już niedługo pojawi się w Europie (na początek w Niemczech i Holandii), gdyż białko fasoli mung (jeden z głównych składników tego produktu) uzyskało pozytywną opinię EFSA.
  • Holenderski rząd ogłosił zamiar zainwestowania 60 mln EUR w rozwój technologii mięsa hodowanego komórkowo w ramach holenderskiego Narodowego Funduszu Wzrostu. Jest to największa w historii świata pojedyncza inwestycja rządu w rolnictwo komórkowe.
  • Czterech członków załogi SpaceX ma przeprowadzić przełomowe eksperymenty z hodowanym komórkowo mięsem w kosmosie, aby przetestować wpływ mikrograwitacji na tworzenie tkanki mięśniowej wyhodowanej przez izraelski start-up Aleph Farms.
  • Izraelski start-up Remilk planuje zbudować największy na świecie zakład precyzyjnej fermentacji w Danii, który rocznie będzie zdolny wyprodukować równowartość surowca pochodzącego od 50 000 krów.
Diana Tokarska
Absolwentka kierunku technologia żywności, której zależy na podejmowaniu rozmowy o zrównoważonym systemie żywności. Ciekawa nowych miejsc i smaków, uwielbia spędzać czas wśród natury.