Garść roślinnych newsów – podsumowanie czerwca

W pierwszy poniedziałek lipca przedstawiamy krótkie podsumowanie roślinnych wiadomości, o których mogliśmy usłyszeć w czerwcu. Czas wakacji i urlopów rozpoczął się na dobre, ale firmy i restauracje wprowadzające roślinne opcje wcale nie zwalniają tempa. Oto kilka głównych tematów, o których było głośno w czerwcu.

  • Zdrowa dieta roślinna zwiększa naszą produktywność – to wniosek z badania przeprowadzonego przez George Washington University School of Medicine. Negatywnie wpływają na nas natomiast przetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego, a także przekąski, które w swoim składzie zawierają dużą ilość niezdrowych tłuszczy i cukru.  
  • Jak podaje Rzeczpospolita, ceny tradycyjnej żywności idą w górę, tanieją natomiast roślinne alternatywy. Zmianę tę widać głównie w sektorze zamienników mięsa. Obniżenie cen wpływa na zwiększone zainteresowanie konsumentów alternatywami. Dlatego też tradycyjne polskie firmy coraz bardziej angażują się w produkcję mięsnych zamienników.

Czytaj też: Rekordowy rok dla alternatyw białka

  • Polska firma NapiFeryn BioTech pracuje nad pozyskiwaniem jadalnego białka z rzepaku – ich pierwsze produkty mają pojawić się w sklepach za 2-3 lata. Jak twierdzą założyciele firmy, opatentowana technologia całkowicie usuwa gorzki posmak rzepaku, który do tej pory wykluczał możliwość pozyskiwania z niego białka.
  • Firma New Culture planuje w 2023 roku wypuścić na rynek roślinną mozzarellę. Firma znalazła sposób na stworzenie roślinnej kazeiny poprzez proces fermentacji. Dzięki temu produkt ma smakować, wyglądać, topić się i rozciągać tak samo jak jego mleczny odpowiednik.
  • Singapurski start-up Osome Food wypuścił na rynek zamiennik jajka na twardo OsomeEgg, którego bazą są mykoproteiny. Produkt jest sprzedawany w formie mrożonej i obecnie dostępny jest tylko na terenie Azji.

Czytaj też: Kolejna sieć z roślinną kanapką

  • Wegański KitKat pojawił się na sklepowych półkach w Polsce i w pięciu innych krajach. Firma Nestlé przyznaje, że odtworzenie smaku flagowego produktu było dużym wyzwaniem, ale z efektów jest bardzo dumna.
  • Roślinna wersja lodów Magnum o smaku słonego karmelu wygrała nagrodę za najlepsze lody 2021 roku na PETA Vegan Food Awards. Po zwycięstwie firma Unilever ogłosiła plany do poszerzenia swojej roślinnej oferty lodów.
  • Nowojorska sieciówka serwująca mrożony jogurt 16 Handles we współpracy z Oatly będzie serwować w te wakacje roślinne lody! Produkt będzie dostępny we wszystkich 31 sklepach firmy przez 2 miesiące.
  • IKEA w 2030 roku chce być firmą całkowicie przyjazną klimatowi, a żeby to osiągnąć zapowiedziała sukcesywne zwiększanie udziału produktów roślinnych w swojej ofercie. Ponadto firma zapowiada kolejną odsłonę wege hot doga i roślinną alternatywę mięsa mielonego.
  • W sieci restauracji Zdrowa Krowa od czerwca można wybrać w pełni roślinnego burgera. To od nas zależy, czy w burgerze będzie kotlet wołowy czy pyszna roślinna opcja od firmy Bezmięsny. Do burgera możemy dodać też roślinny bekon, ser oraz sos.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym najnowszym raportem Nazewnictwo i lokalizacja oferty roślinnej w menu, w którym znajdziemy informacje, jak najskuteczniej komunikować roślinność dania, aby zachęcić konsumentów do zamówienia właśnie tej pozycji z menu.

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.