Duńscy politycy o roślinnym białku

Na początku tego miesiąca dwóch duńskich parlamentarzystów Anders Kronborg i Erling Bonnesen odwiedziło Organic Plant Protein – firmę, która specjalizuje się w tworzeniu roślinnego teksturatu białkowego i przekąsek. Celem wizyty było zapoznanie się z produkcją roślinnych alternatyw białka, które cieszy się na świecie rosnącym zainteresowaniem.

 

Zakład, znajdujący się w duńskim miasteczku Hedensted był przedtem użytkowany jako chlewnia. Dziś produkuje się w nim żywność w oparciu o alternatywne źródła białka. Organic Plant Protein jest nowo założoną firmą z dużymi ambicjami. Jest postrzegana jako wiodący na świecie i pierwszy producent organicznego roślinnego białka pochodzącego z grochu i bobu. Ulrich Kern-Hansen CEO Organic Plant Protein zwrócił uwagę, że firma dąży do tego, aby ich surowce pochodziły od duńskich rolników już od przyszłego roku. “Obecnie popyt na roślinne białko jest bardzo duży i dlatego też między innymi szukamy duńskich rolników, którzy mogą zapewnić produkty takie jak groch i roślinne białko” – podkreśla Kern-Hansen.

 

 

Politycy zostali zaproszeni przez organizację PlanteVækst – duński odpowiednik Roślinniejemy, żeby bliżej zapoznać się z produkcją roślinnego białka i porozmawiać o tym jak może się ono przyczynić do produkcji żywności i wzrostu ekonomicznego w Danii.

Wizyta w tej ambitnej firmie wywołała u polityków entuzjazm: “Wizyta była odkrywcza i pouczająca. Nie mam wątpliwości, że [białko roślinne] pomoże w wyzwaniu jakim jest łagodzenie zmian klimatu. Co więcej widzę w tym ogromny potencjał na “zielony” eksport” – powiedział Anders Kronborg. 

Czytaj też: Mięso roślinne odpowiedzią na suszę i pożary

Jego wrażenie podzielał Erling Bonnesen, który widzi duże możliwości w roślinnych produktach spożywczych: “Roślinne produkty z grochu i bobu mają przed sobą świetlaną przyszłość. Teraz tylko konsumenci muszą się o nich dowiedzieć, ale to kwestia czasu” – powiedział Bonnesen.

To świetne, że duńscy politycy są otwarci na poznawanie roślinnych produktów i mamy nadzieję, że niedługo usłyszymy o takim spotkaniu w Polsce.

Źródło: plantevaekst.dk

 

Diana Tokarska
Absolwentka kierunku technologia żywności, której zależy na podejmowaniu rozmowy o zrównoważonym systemie żywności. Ciekawa nowych miejsc i smaków, uwielbia spędzać czas wśród natury.