Czy dieta roślinna uratuje świat?

Organizacja ekologiczna WWF ostrzega, że skutki rosnącej konsumpcji produktów pochodzenia zwierzęcego mają druzgocący wpływ na florę i faunę. Spożycie mięsa przyczynia się do niszczenia najcenniejszych regionów świata z powodu ogromnej ilości obszarów wykorzystywanych pod uprawę paszy dla zwierząt. Rosnąca popularność diety opartej na spożyciu głównie mięsa i nabiału wiąże się z wykorzystaniem obszaru półtora razy większego od Unii Europejskiej. Zagrożone są takie miejsca jak rzeka Amazonki, Kotlina Kongo czy Himalaje. Można by tego uniknąć, gdyby wykorzystanie produktów odzwierzęcych zostało zredukowane do minimum wskazanego przez normy żywieniowe.

Zbyt duża konsumpcja produktów odzwierzęcych odpowiada za 60% utraty różnorodności biologicznej, z kolei tylko brytyjski przemysł spożywczy przyczynił się do wyginięcia około 33 gatunków. Soja uprawiana jest w tak dużych ilościach, że w 2010 roku w Wielkiej Brytanii należało wykorzystać obszar wielkości hrabstwa Yorkshire (ok. 12 tys. km 2 ), aby móc uprawiać jej jeszcze więcej i wykarmić zwierzęta przeznaczone na mięso. Spożywamy dużo więcej białka, niż potrzebujemy i pomimo tego, że wielu ludzi zdaje sobie sprawę, że jedzenie mięsa negatywnie wpływa na przyrodę, mało kto wie, że największą szkodę powoduje uprawa pasz dla zwierząt. Gdybyśmy spożywali tyle produktów odzwierzęcych, ile rzeczywiście wystarczy, by pokryć dziennie zapotrzebowanie białka, moglibyśmy zaoszczędzić 650 mln hektarów ziemi. Ale to nie koniec problemów, jakie niesie za sobą konsumpcja produktów pochodzenia zwierzęcego. Mięso stało się mniej pożywne, ponieważ intensywny chów zwierząt przyczynił się do zmniejszenia ilości zdrowych kwasów omega-3 w pożywieniu, natomiast wzrósł poziom szkodliwych tłuszczów nasyconych. Dowiedziono, że w dzisiejszych czasach należałoby zjeść sześć intensywnie hodowanych kurczaków, aby uzyskać tę samą ilość kwasów omega-3, które dostarczyłby jeden kurczak hodowany w latach 70.

 

Zmniejszenie ilości produktów odzwierzęcych w diecie umożliwi nam uprawę roli w sposób nienaruszający równowagi biologicznej. Konsumpcja i produkcja jedzenia w sposób zróżnicowany pozwoli nam pójść o krok dalej, nie niszcząc przy tym środowiska, a jedynie zyskując zdrowsze i bogatsze w składniki odżywcze jedzenie.

Chcesz zacząć przygodę z dietą roślinną i szukasz inspiracji? Pobierz naszego najnowszego e-booka, zajrzyj na Instagrama Roślinniejemy  i zasmakuj bogactwa roślin!

Źródło: https://www.independent.co.uk/news/science/meat-eating- destroying-planet- report-warning-a7985071.html

Zdjęcia | Unsplush | Eutah Mizushima | Brooke Cagle | Annie Spratt

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.