Amerykańska sieć zamienia wołowinę na mięso roślinne, żeby dbać o środowisko

Just salad, amerykańska sieć barów sałatkowych, zastąpiła właśnie wołowinę roślinnym zamiennikiem firmy Beyond Meat, klopsami z „Beyond Beef”.

Nowojorska sieć restauracyjna w swojej ofercie w ponad 30 restauracjach w całych Stanach Zjednoczonych posiada sałatki, wrapy, bowle oraz smoothie. W zawierającej wołowinę sałatce Smokehouse Steak, mięso z wołowego steka zostanie na stałe zastąpione roślinnymi klopsami.

(Zdjęcie: https://www.beyondmeat.com)

W Stanach Zjednoczonych i Europie wiele sieci dodało już do swojej regularnej oferty potrawy z roślinnymi zamiennikami mięsa od Beyond Meat czy Impossible Foods. Do takich restauracji należą m.in. Burger King oferujący Impossible Whoppera we wszystkich swoich lokalach w USA, a od lipca także w Szwecji, sieć Dunkin’ posiadająca w swoim menu kanapkę śniadaniową z kotletem Beyond Meat, czy McDonald’s z kanapką McVegan w swojej ofercie w Niemczech, Norwegii, Finlandii i Szwecji. Ale Just Salad jest pierwszą siecią, która zdecydowała się całkowicie zrezygnować z czerwonego mięsa na rzecz roślinnego zamiennika.

„Zdajemy sobie sprawę, że czerwone mięso wiąże się z ogromnym marnotrawstwem, dlatego zdecydowaliśmy się wycofać stek ze swojego menu i zastąpić go mięsem od Beyond Meat” – mówi Janani Lee, odpowiedzialny w Just Salad za zrównoważony rozwój.

Według badania przeprowadzonego przez University of Michigan produkcja Beyond Meat generuje 90% mniej gazów cieplarnianych od produkcji mięsa wołowego, potrzebuje do tego również 46% mniej energii.

(Zdjęcie: http://css.umich.edu)

Jak podkreśla Janani Lee, rezygnacja z wołowiny jest jednym z kroków, które firma podejmuje w ramach swojej misji „Planeta ponad zysk” i zapowiada kolejne zmiany w menu, by ograniczyć swój wpływ na środowisko.

Liczymy na podobne zaangażowanie polskich restauratorów. Roślinne zamienniki mięsa marki Beyond Meat oraz innych marek są już łatwo dostępne, korzystają z nich nie tylko restauracje wegańskie jak Krowarzywa czy House of Seitan, ale także mięsne burgerownie, jak Meet & Fit. Mamy nadzieję, że coraz większe poczucie odpowiedzialności za środowisko i zaangażowanie w jego ochronę sprawi, że więcej lokali wprowadzi do swojej oferty zamiennik czerwonego mięsa obok lub najlepiej zamiast mięsa.

(Zdjęcie: https://krowarzywa.pl/)

Źródła: businessinsider.com | css.umich.edu | justsalad.com | krowarzywa.pl | beyondmeat.com

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.