A Ty co byś zjadł(a) w przerwie między wykładami?

We wrześniowym raporcie donosiliśmy o ograniczonej dostępności roślinnych posiłków na uczelnianych stołówkach. W grudniu postanowiliśmy oddać głos studentom (dosłownie!) i pokazać, że roślinne dania mają wielu zwolenników i powinny na stałe zagościć w ofercie każdej kantyny czy bufetu.

Na plakatach, które zawisły na kilkunastu wydziałach największych uczelni w Polsce mogą oni zaznaczać, jakie posiłki najchętniej zamówiliby na stołówce, a także znaleźć odnośnik do naszej petycji do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz rektorów polskich uczelni.

Akcja „Co byś zjadł?” jest przedłużeniem autorskiego projektu studentek katowickiego ASP – Katarzyny Grądal, Barbary Plazy i Pauliny Szuścik – które postanowiły rozwiązać problem nieregularnego pojawiania się dań roślinnych w menu uczelnianego bufetu poprzez przeprowadzenie ankiety wśród studentów i wykazanie zapotrzebowania na regularną ofertę uwzględniającą potrzeby osób rezygnujących lub ograniczających spożycie produktów odzwierzęcych.

Wyniki ankiety znacznie przerosły nasze przypuszczenia co do liczby wegan i wegetarian na uczelni. Okazało się, że wegetarianie stanowią najliczniejszą grupę klientów bufetu. Stosunkowo jest niewiele osób, którym zależy na mięsnych posiłkach, a pośród osób, które nie jedzą w bufecie nie ma ich wcale, co nie czyni ich potencjalnymi nowymi klientami.

W związku z dokonanymi obserwacjami chcemy zaproponować Pani prowadzącej bufet zadbanie o codzienną obecność wegetariańskich posiłków na naszej uczelni. Dodatkowo, biorąc pod uwagę dużą liczbę wegan w poniedziałki i wtorki, proponujemy dołączenie do ogólnopolskiej akcji #RoślinnePoniedziałki. Uważamy, że dzięki takim zobowiązaniom ze strony bufetu znacznie powiększy się grono osób z niego korzystających – możemy przeczytać w podsumowaniu projektu.

Wiedząc, że to właśnie w pokoleniu Z mamy do czynienia z rosnącą świadomością środowiskową, a także największą ilością wegan i wegetarian (26,7% w grupie 18-24 lat wg. najnowszego raportu RoślinnieJemy) liczymy na podobne wyniki ankiety na innych polskich uczelniach.

Plakaty można znaleźć m.in. na:
Uniwersytet Jagielloński
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej | Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
Uniwersytet Warszawski
Wydział Psychologii | Chemii
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Prawa i Administracji
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Wydział Ochrony Środowiska
Uniwersytet Śląski
Wydział Prawa i Administracji
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wydział Nauk Ekonomicznych
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwie
Uniwersytet Łódzki
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

 

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.