5 powodów, dla których warto zadbać o CSR w Twojej firmie

W ostatnich latach konsumenci stali się bardziej wymagający względem przedsiębiorstw, domagając się większej transparentności oraz wzięcia odpowiedzialności za wpływ na społeczeństwo i środowisko. Wychodząc naprzeciw wymaganiom konsumentów, coraz więcej firm wdraża strategię CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu, z ang. corporate social responsibility), zgodnie z którą przedsiębiorstwa biorą odpowiedzialność za wpływ na społeczeństwo i środowisko, postępują przejrzyście i etycznie, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju, dobrobytu i zdrowia społeczeństwa. Dlaczego – i czy w ogóle – warto  zadbać o CSR w Twojej firmie?

1. Ponieważ coraz więcej konsumentów poszukuje firm społecznie odpowiedzialnych

Zgodnie z  badaniami Forbes, aż 94% przedstawicieli pokolenia Y uważa, że firmy powinny być społecznie zaangażowane, a według badań przeprowadzonych na zlecenie stowarzyszenia Otwarte Klatki aż 100% ankietowanych z pokolenia X wyraża chęć zapłacenia więcej za mięso, jeśli mieliby gwarancję, że zwierzętom zapewniono lepsze warunki życiowe (o oczekiwaniach millenialsów względem przedsiębiorstw możecie przeczytać tutaj). Dane mówią same za siebie – coraz więcej osób zwraca uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ wyborów konsumenckich na środowisko i poszukuje bardziej zrównoważonych opcji. 

2. Zyskasz lojalnych konsumentów

Konsumenci wiedząc, że podzielasz ich wartości, a Twoje działanie pozytywnie wpływa na społeczeństwo i środowisko będą wracać do Twojej firmy i polecać ją innym. Strategia CSR pomoże Ci się także zakorzenić w lokalnej społeczności i zyskać przychylność władz samorządowych. Dzięki identyfikacji konsumenta z firmą, zyskasz lojalnych i wspierających klientów, którzy na pewno polecą Twoją firmę znajomym i wesprą Cię w trudnych czasach!

3. Ponieważ poprawisz wizerunek swojej firmy

Na wizerunek przedsiębiorstwa ma wpływ wiele czynników, między innymi jego misja, kultura korporacyjna, zachowanie pracowników. Przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie dbają o każdy aspekt swojej działalności – kluczowa będzie komunikacja waszych działań.  CSR  oznacza wiarygodność na wszystkich płaszczyznach działania przedsiębiorstwa – etyka, transparentność i pozytywne oddziaływanie na społeczeństwo staną się reklamą samą w sobie. 

4. Ponieważ zyskasz zaangażowanych pracowników, a Twoje miejsce pracy będzie przyjazne i sprzyjające rozwojowi osobistemu

Nieodłączną częścią przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie są inwestycje w rozwój pracowników, programy wyrównywania szans, zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i stabilności. Jak wykazują badania, między innymi Ante Glavasa, pracownicy, którzy czują się docenieni i wspierani, będą też bardziej zaangażowani w działalność przedsiębiorstwa. Dzięki zwiększeniu atrakcyjności twojej firmy na rynku pracy przyciągniesz i zatrzymasz najlepszych pracowników.

5. Wzrośnie konkurencyjność Twojego przedsiębiorstwa i zyskasz zainteresowanie inwestorów

Wyniki finansowe to nie wszystko – dla  coraz większej ilości inwestorów ważna jest także przejrzystość Twojej firmy i jej relacje z otoczeniem, a wiarygodność finansowa jest uzależniona od wiarygodności społecznej. Polityka CSR może być ważnym krokiem w budowaniu pozycji przedsiębiorstwa na rynkach światowych. CSR może stać się Twoją wizytówką, dzięki której wyróżnisz się wśród konkurencji!

 

W jakiejkolwiek branży pracujesz, zawsze warto wprowadzić do niej strategię CSR. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, a pracujesz w branży gastronomicznej i tak jak my wierzysz, że przyszłość jest roślinna, zachęcamy do przeczytania naszych poradników i zapoznania się z akcją Roślinne Poniedziałki lub cyklem Chefs for Change

Źródła: odpowiedzialnybiznes.pl | parp.gov.pl

Anna Krzysztofek, Społeczna odpowiedzialność biznesu w kreowaniu wizerunku przedsiębiorstwa, Zarządzanie i Finanse. Vol. 13, No. 3/2/2015

 

 

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.