5 powodów, dla których warto przekazać 1% na RoślinnieJemy

Od wielu lat podatnicy mają możliwość przekazania 1% swojego podatku z deklaracji rocznej PIT na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Bardzo ważne jest to, że nikt w ten sposób nie jest stratny. Rozdysponowana jest tylko kwota, która i tak musiałaby zostać przekazana na rzecz Skarbu Państwa. Serdecznie zapraszamy więc do spożytkowania tych pieniędzy w pożyteczny sposób i zachęcamy do wsparcia naszej kampanii, która działa w ramach Stowarzyszenia Otwarte Klatki: KRS: 0000444120 CEL SZCZEGÓŁOWY: KAMPANIA ROŚLINNIEJEMY; lub korzystając z naszej strony

Te fundusze są dla nas bardzo ważne i napędzają nasze codzienne działania, o których można przeczytać m.in. w naszym podsumowaniach za lata 2019 i 2018. W tym wpisie przedstawiamy 5 najważniejszych osiągnięć z zeszłego roku, które były możliwe również dzięki Waszemu wsparciu. 

Chefs for Change

Jednym z najważniejszych projektów kampanii RoślinnieJemy w zeszłym roku był projekt Chefs for Change, czyli cykl eleganckich roślinnych kolacji charytatywnych, podczas których dania serwowali jedni z najlepszych szefów i szefowych kuchni w Polsce. 11 marca 2019 roku w warszawskim Food Lab Studio odbyła się inauguracja projektu. W październiku zorganizowaliśmy największą, finałową kolację tej edycji. Odbyła się ona w historycznej przestrzenii Fortecy Kręgliccy, czyli Forcie Legionów Cytadeli Warszawskiej. Łącznie projekt Chefs for Change zaserwował niezwykłe doznania smakowe aż 500 gościom z całego kraju i zagranicy, a całość kwoty z biletów sprzedanych na wszystkie kolacje w 2019 roku została przekazana na wsparcie działalności Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Obecnie Chefs for Change to już nie tylko kolacje, ale również międzynarodowa platforma łącząca szefów kuchni zainteresowanych promowaniem diety roślinnej w Polsce i na świecie i to w tym właśnie kierunku zamierzamy dalej rozwijać projekt. 

Plant-Powered Perspectives

W 2019 roku po raz drugi zorganizowaliśmy pionierską nad Wisłą konferencję Plant-Powered Perspectives, podczas której rozmawialiśmy o rosnącym potencjale produktów i dań roślinnych oraz najświeższych trendach i przyszłości branży spożywczej. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 przedstawicieli sektora spożywczego – producenci żywności, sieci handlowe, restauratorzy, inwestorzy, jak i przedstawiciele instytucji publicznych, takich jak Instytut Żywności i Żywienia. Swoją perspektywę na rozwój rynku spożywczego przedstawili między innymi Katarzyna Gębala (Polsoja), Karolina Kubara (Dobra Kaloria), Michał Klar (Future Food Now), Marta Dymek (Jadłonomia), czy Centrum Prawa Żywnościowego. Dużą popularnością cieszyły się panele dyskusyjne, w tym rozmowa przedstawicielek firm OSM Łowicz, Danone i Jogurty Magda o rozwoju kategorii alternatyw nabiału oraz dyskusja o roślinnej gastronomii w której wzięli udział przedstawiciele Max Premium Burgers, IKEA i UberEats. W trakcie konferencji prelegenci z Finless Foods, The Good Food Institute i Cellular Agriculture Society podjęli temat mięsa hodowanego komórkowo. Ponownie jak podczas pierwszej edycji konferencji, także w tym roku zorganizowaliśmy Plant-Powered Pitching, w ramach którego młodzi przedsiębiorcy mogli przedstawić swoje nowatorskie projekty.

W październiku tego roku planujemy kolejną, trzecią odsłonę PPP. Więcej informacji na temat wydarzenia już wkrótce jego stronie internetowej

Seminarium naukowe o mięsie hodowanym komórkowo

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne dla naszej planety jest odejście od hodowli przemysłowej. W ramach współpracy z Festiwalem Przemiany mieliśmy przyjemność zorganizować seminarium naukowe na temat mięsa hodowanego komórkowo, które bez wątpienia jest jednym z najbardziej perspektywicznych rozwiązań tego problemu. W ramach seminarium zgromadziliśmy prawie 100 badaczy zainteresowanych tematyką żywności przyszłości, w tym z renomowanych uczelni z całej Polski. Celem seminarium było zwrócenie uwagi polskiego środowiska naukowego na kluczowe problemy światowego systemu produkcji żywności i nakreślenie obszarów, w których niezbędny jest pogłębiony research i dalszy rozwój. 

Ekspertyza prawna

Obserwujemy jak dynamicznie zmienia się zainteresowanie producentów żywności roślinnymi alternatywami mięsa. Zarówno kluczowe przedsiębiorstwa na rynku, jak i nowopowstałe rodzime start-upy pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami w tej kategorii. Wychodząc im naprzeciw, przygotowaliśmy we współpracy z ekspertami Centrum Prawa Żywnościowego analizę prawną dotyczącą prawidłowego nazewnictwa roślinnych alternatyw mięsa. Opracowanie skierowane jest zarówno do doświadczonych przedsiębiorców, którzy dostrzegają potencjał płynący z rosnącej popularności roślinnych odpowiedników mięsa, jak i dla wszystkich, którzy startują z nowymi koncepcjami roślinnych produktów. Z powstałego poradnika zainteresowani tematem dowiedzą się jak umiejętnie dopasować nazewnictwo np. bezmięsnych burgerów czy boczku na bazie roślin. 

Rankingi i badania

Ważne jest dla nas, aby zainteresowanie produktami roślinnymi nie było tylko pustym sloganem, ale miało również odzwierciedlenie w rzeczywistych wyborach konsumenckich. W 2019 roku przygotowaliśmy 4 publikacje, w których przyjrzeliśmy się dostępności roślinnej oferty w bistrach i sklepach funkcjonujących na stacjach benzynowych, a także na stołówkach studenckich, w sieciowych hotelach oraz burgerowniach, a w ostatnich miesiącach pod lupę wzięliśmy sieci handlowe

W maju 2019 zapytaliśmy polskich konsumentów m.in. o ich preferencje żywieniowe, stosunek do roślinnych alternatyw mięsa, najbardziej atrakcyjne nazewnictwo tego typu produktów oraz, wybiegając nieco w przyszłość, o postawy Polaków wobec mięsa hodowanego komórkowo. Badanie zostało przeprowadzone przez Panel Ariadna na reprezentatywnej grupie 1077 osób i było pierwszą tak szeroko zakrojoną analizą przeprowadzoną w Polsce. 

Naszymi opracowaniami wyraźnie sygnalizujemy, że ograniczenie spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych wśród konsumentów to trend, którego nie można dłużej ignorować i za którym warto podążać. Niedługo po publikacji naszego rankingu dotyczącego stacji benzynowych grupa Lotos wprowadziła do stałej sprzedaży roślinne hot-dogi, a w nagrodzonym przez nas trzecim miejscem w przeglądzie burgerowni Bobbym Burgerze pojawiła się niedawno pierwsza całkowicie roślinna kanapka Power Plant z kotletem od Lindy McCartney. Dwa tygodnie wcześniej premierę w polskich filiach Burger Kinga miał w 100% roślinny (po odjęciu majonezu) Rebel Whopper.  

Rankingi stanowią też punkt wyjścia do naszych dalszych działań. W reakcji na ubogą roślinną ofertę na stołówkach studenckich wystosowaliśmy petycję do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz rektorów polskich uczelni, którą podpisało już ponad 1800- osób chcących możliwości podejmowania bardziej roślinnych wyborów w przerwach między zajęciami. Na ponad 20 wydziałach wiodących polskich uniwersytetów zawisły też plakaty, na których studenci mogli zaznaczyć, jakie posiłki chcieliby zobaczyć w ofercie swojego bufetu i tym samym pokazać, że wbrew obiegowej opinii, na dania roślinne jest rzeczywisty popyt. Obecnie pracujemy nad kolejnymi rankingami, których efekty będzie można zobaczyć już wkrótce!

Nie zwalniamy tempa i w planie mamy kolejne projekty dążące do bardziej roślinnej przyszłości. Jeżeli jeszcze nie złożyliście PIT-u za 2019 rok, to jest to świetna okazja aby nas wesprzeć i zrobić coś dobrego dla zdrowia nas wszystkich, planety i oczywiście również zwierząt. 

1% można przekazać wchodząc na stronę Otwartych Klatek lub korzystając z Portalu podatkowego, wpisując KRS: 0000444120, CEL SZCZEGÓŁOWY: KAMPANIA ROŚLINNIEJEMY. Wszystkim z góry dziękujemy za pomoc!

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.