Dziś Światowy Dzień Szefa Kuchni!

Kuchnia roślinna bez wątpienia cieszy się rosnącą popularnością. Widzimy to nie tylko na półkach sklepów spożywczych, ale również w gastronomii. Coraz więcej restauracji wprowadza do swojego menu dania opierające się na składnikach, które nie pochodzą od zwierząt. Właściwie wszystkie najpopularniejsze źródła ostatnich lat – od bloga Michelin, przez raporty firmy badawczej Mintel, aż po The Economist – wskazywały kuchnię roślinną jako jeden z kluczowych trendów współczesnej gastronomii.

Z okazji Dnia Szefa Kuchni chcielibyśmy przypomnieć o ważnych inicjatywach, w których szefowie kuchni mogą uczestniczyć. W marcu 2019 zainaugurowaliśmy projekt Chefs for Change – początkowo była to seria roślinnych kolacji charytatywnych przygotowywanych przez jednych z najlepszych polskich szefów kuchni zrzeszonych wokół idei bardziej odpowiedzialnego gotowania i promocji kuchni roślinnej. Do tej pory odbyły się cztery kolacje, podczas których nakarmiliśmy łącznie ponad 500 gości. Menu każdej kolacji było całkowicie roślinne, a dzięki partnerom wspierającym nasz projekt, całość sumy zebranej ze sprzedaży biletów wsparła działania statutowe Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Dzisiaj Chefs for Change to międzynarodowy projekt łączący szefów i szefowe kuchni z całego świata. Więcej na ten temat poczytać można na stronie projektu, a także w mediach społecznościowych.

Kolacja z cyklu Chefs for Change

Kolacja z cyklu Chefs for Change

Dlaczego taka kampania w ogóle powstała? Po rozmowach z wieloma szefami i szefowymi kuchni uświadomiliśmy sobie, że mamy ten sam cel – zależy nam na zdrowiu i przyszłości naszych bliskich oraz naszej planety. Kochamy wspólnie odkrywać nowe smaki i odsłony kuchni roślinnej, chcemy mieć pozytywny wpływ na rzeczywistość, w której funkcjonujemy. Ty także możesz się przyczynić się do tych zmian, podając roślinne dania w Twojej restauracji. My podpowiadamy jak zacząć.

Przed rozpoczęciem przygody z serwowaniem dań roślinnych w swojej restauracji w głowie pojawić się może pytanie: “Skąd wziąć przepisy?”. Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Świetne przepisy można znaleźć na blogu Jadłonomia prowadzonym przez Martę Dymek. Blog istnieje już od ponad 10 lat i przez ten czas stopniowo zwiększał swoją popularność, prowadząc również do wydania trzech książek. Od czasu kiedy powstał zmieniło się całkiem sporo – w telewizji można obejrzeć wegańskie programy kulinarne; dietetycy nawołują do bardziej roślinnej diety; statystyki podpowiadają, że co druga osoba uważnie ich słucha i chciałaby jeść mniej mięsa; a na stronę Jadłonomii wchodzi co miesiąc ponad 2 miliony osób. Jak mówi sama Marta: 

Marta Dymek na konferencji Plant-Powered Perspectives

Marta Dymek na konferencji Plant-Powered Perspectives

“Mimo tylu wspaniałych zmian moja motywacja jest taka sama jak w dniu, kiedy zakładałam bloga – zależy mi na tym, żeby dzięki Jadłonomii jak najwięcej osób jadło mniej mięsa. Dlatego właśnie blog jest darmowy i bez reklam, bo chcę, żeby każdy mógł zaufać tym przepisom i swobodnie z nich korzystać. Więc (…) mogę odpowiedzieć wyłącznie twierdząco i pełnym zdaniem. Tak, restauracje mogą gotować z przepisów Jadłonomii i to naprawdę świetny pomysł! Za każdym razem kiedy w jakiejś knajpce lub barze spotykam danie o nazwie znanej mi z bloga albo rozpoznaję smak popularnych wegeburgerów z kaszy jaglanej, to czuję, że moja praca ma sens.

Co może być lepszego niż świadomość, że dzięki przepisom z Jadłonomii kuchnia roślinna dociera do kolejnych osób? Chyba tylko świadomość, że te przepisy naprawdę smakują gościom i dlatego restauratorzy oraz kucharze często decydują się dodać kolejne roślinne pozycje do menu. W końcu wybierając jeden z najpopularniejszych przepisów na blogu można mieć pewność, że to potrawa, która zasmakowała milionom osób. Dodatkowo składniki są łatwo dostępne i niedrogie, a receptury proste, bo radzą sobie z nimi nawet domowi kucharze i kucharki. Dlatego jeśli tylko nie jesteście pewni od jakich roślinnych dań zacząć przygodę z wegańskimi potrawami w Waszej restauracji, śmiało korzystajcie z przepisów na Jadłonomii. Sprawicie mi tym wielką radość, a Wasi goście będą naprawdę zadowoleni”.

Chcesz wiedzieć więcej? Planujesz wprowadzenie roślinnych opcji do menu? W naszym przewodniku dla restauracji znajdziesz porady ekspertów i setkę prostych przepisów. Zachęcamy do darmowego pobrania publikacji z naszej strony.

Przewodnik dla restauracji RoślinnieJemy

Przewodnik dla restauracji RoślinnieJemy

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.